Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Technologie mobilne w samochodach osobowych stale się rozwijają, ale trzeba przestrzegać prawa, aby nie stanąć w obliczu kłopotów jak Mercedes

Wiele osób zapomniało już całkowicie o istnieniu takiej firmy jak Nokia. Kultowy model 3310 znają wszyscy, ale fińska firma niekoniecznie podążała za duchem czasu i została wyparta przez największych gigantów w branży. Jednak to nie oznacza, że zniknęła całkiem z rynku, bowiem przedsiębiorstwo jest dalej obecne w biznesie i działa aktywnie. Teraz Nokia ponownie wróciła na języki, a to za sprawą pozwu sądowego przeciwko Daimlerowi (Mercedes), w którym to pozywa producenta o brak licencji na technologię mobilną, znajdującą się w ich samochodach. Sprawa jest o tyle poważna, że mowa tutaj o miliardzie euro rocznie, należącym się Nokii.

Mercedes
J

Jeśli ktoś nie wiem lub coś go ominęło, to fińska firma obecnie zarabia na licencjonowaniu patentów na technologię mobilną. W tej sprawie wpłynął wniosek do sądu patentowego w Mannheim, który to przyznał Nokii rację i wskazał, że Daimler nie chce korzystać z licencji. Jeśli Nokia wpłaciłaby 7 miliardów euro zabezpieczenia to mogłaby zakazać w oddzielnym postępowaniu sprzedaży samochodów Daimlera na terenie Niemiec. Nie zanosi się jednak na taką wpłatę, więc niemiecki producent będzie zobowiązany do opłacenia odpowiedniej licencji.

„Dzisiejsze odkrycie jest głównym potwierdzeniem długoterminowej pracy inżynieryjnej innowatorów w Nokii i ważną zasadą, że innowatorzy powinni otrzymać uczciwą nagrodę. Mamy nadzieję, że Daimler przyjmie teraz swoje zobowiązania i uzyska licencję na uczciwych warunkach.”

powiedziała Jenni Lukander, prezes Nokia Technologies
Mercedes

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że rozpatrywana jest w 3 sądach na temat niewłaściwego korzystania z licencji Nokii przez Daimlera oraz dodatkowo to Daimler złożył pozew o unieważnienie patentów Nokii. Jakby tego było mało to w sprawę miał się zaangażować Europejski Trybunał Sprawiedliwości, ale wniosek odrzucono. Do sprawy włączyły się firmy Continental AG i Robert Bosch GmbH, czyli dostawcy Mercedesa, a jednocześnie wiemy, że BMW i Volkswagen zaakceptowały umowy licencyjne Nokii i wszystko odbywa się bez sądów. Zobaczymy jak ta sprawa się skończy i czy Nokia wyjdzie z tego cało.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *