Opublikowane zostały już dane sprzedażowe samochodów za lipiec 2022. Na fotelu lidera nadal zasiada Toyota, lecz przewaga Japończyków już nie jest tak okazała.

Kolejny zamknięty miesiąc to również kolejna kontrola rynku samochodowego w Polsce, a co za tym idzie sprawdzenie tego, które marki spisują się na nim w tym momencie najlepiej. Zanim jednak przejdziemy do omawiania poczynań poszczególnych producentów, warto pochylić się nad ogólnymi danymi, które niestety nadal nie są zadowalające. Od kilkunastu miesięcy możemy niestety obserwować minusy w przypadku ogólnej liczby sprzedanych samochodów w naszym kraju i tak też jest tym razem. W lipcu 2022 roku zarejestrowano dokładnie 34 702 nowych samochodów osobowych, co względem lipca 2021 roku jest wynikiem gorszym o dokładnie 10,7 procent. Patrząc zaś na okres styczeń-lipiec 2022 i jego porównanie z analogicznym zakresem z zeszłego roku, możemy mówić o spadku rejestracji rzędu 12,1 procent. Mając tę statystykę za sobą, możemy przejść do bardziej szczegółowego zestawienia. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że na jego szczycie nadal jest Toyota?

Kontynuacja dominacji japońskiego producenta to fakt, lecz nie można przejść obok faktu, że marka z Kraju Kwitnącej Wiśni nie bije już na głowę swoich rywali aż tak okazale. Zajmijmy się najpierw statystykami samych producentów. Toyota sprzedała łącznie 5 875 egzemplarzy swoich samochodów, zaś druga w tym zestawieniu Skoda może pochwalić się 3 617 sprzedanymi sztukami. Podium zamyka Volkswagen, u którego licznik zarejestrowanych samochodów zatrzymał się na liczbie 3 461. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują kolejno Kia, Hyundai, Dacia, Mercedes, BMW, Audi oraz Opel.

Toyota Dacia
Dacia Duster, 2. najpopularniejszy samochód w Polsce w lipcu 2022

Znacznie ciekawiej robi się w przypadku zestawienia najpopularniejszych modeli. Nadal prowadzi Corolla z liczbą 1 659 sprzedanych egzemplarzy, lecz za jej plecami znajduje się… Dacia Duster (1 201 egz.). Na trzeciej pozycji plasuje się Kia Sportage (1 017 egz.), a pierwszą piątkę uzupełniają Skoda Octavia (937 egz.) oraz Toyota Yaris Cross (904 egz.). Jeszcze w czerwcu Toyota miała trzy modele w TOP 5, z czego dwa na pierwszych dwóch miejscach. Obecnie zaś w pierwszej piątce, i to ledwo, łapie się Yaris Cross. Pozycja Corolli na polskim rynku jest jednak zdecydowanie niepodważalna. Całą dziesiątkę najchętniej wybieranych aut w Polsce uzupełniają zaś kolejno Volkswagen Tiguan, Toyota CH-R, Hyundai i30, Toyota Yaris oraz Volkswagen T-Roc.

Foto. Toyota; Dacia

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *