Wiele serwisów informacyjnych podało dziś szokującą informację o przejęciu marki McLaren przez Audi. Doniesienia te jednak zdementowano.

Dzisiejszego poranka media branżowe dosłownie wybuchły. Najpierw Autocar, a następnie inne portale motoryzacyjne zaczęły podawać sensacyjną wręcz informację. Według wszelkich informacji, grupa Audi miała wykupić całość akcji marki McLaren, tym samym przejmując cały pakiet akcyjny. Cała sytuacja ma w tle motorsport, a przede wszystkim Formułę 1.

Grupa Volkswagen planuje wejście do Królowej Sportów Motorowych, a negocjacje dotyczące ewentualnego angażu w F1 trwają tak naprawdę od początku tego roku. W roku 2026 planowana jest rewolucja silnikowa, która zmieni charakterystykę układów napędowych w bolidach. Nadal ma to być hybrydowy, turbodoładowany silnik V6, lecz większą rolę na odgrywać motor elektryczny. Porzucony zostanie także bardzo kosztowny i nieprzydatny w motoryzacji cywilnej układ odzyskiwania energii cieplnej MGU-H. Jest to główny czynnik, który miał przekonać Audi i Porsche do wejścia do F1. Ogłoszenie ich angażu do 2026 roku jest tak naprawdę kwestią czasu. Dzisiejsza informacja zmieniła jednak wszystko.

McLaren Cars

Ewentualne kupno McLarena przez Audi ma bezpośredni związek z chęcią wejścia marki z Ingolstadt do F1 w formie zespołu. Aktualnie zbudowanie ekipy od zera wymaga setek milionów dolarów wkładu finansowego, a VAG-owi zależy przede wszystkim na natychmiastowej konkurencyjności. To może zapewnić McLaren, który znajduje się w czołówce stawki i walczy w obecnym sezonie z Ferrari o podium w klasyfikacji konstruktorów.

Ogromny szum i rozważania, czy Audi miałoby być partnerem McLarena, czy może całkowicie zająć miejsce ekipy założonej przez słynnego nowozelandzkiego kierowcą Bruce’a McLarena, zostały jednak bardzo szybko ucięte przez samych zainteresowanych. Brytyjczycy stwierdzili w oficjalnym oświadczeniu, iż o żadnym przejęciu nie ma na ten moment mowy.

Grupa McLaren zdaje sobie sprawę z doniesień medialnych, w których stwierdzono, że została ona sprzedana Audi. Jest to całkowicie niepoprawne stwierdzenie i McLaren szuka możliwości usunięcia tej informacji.

Strategia technologiczna McLarena zawsze zawierała w sobie ciągłe dyskusje i współprace z odpowiednimi partnerami oraz dostawcami, w tym producentami samochodów, jednak nie nastąpiła żadna zmiana w strukturze własnościowej Grupy McLaren.

Oświadczenie McLaren Group

Sama transakcja nie wydaje się być jednak pozbawiona sensu. McLaren jest aktualnie dość mocno zadłużony i takie przejęcie mogłoby zapewnić sporą poprawę sytuacji finansowej. Audi zaś mogłoby przejąć potężny zespół, który po kryzysie zaczyna odbudowywać swoją potęgę. Samo Audi przyznaje jednak, iż jest otwarte na możliwości współpracy. Wygląda więc na to, że temat wcale nie musi być zamknięty i w przyszłych tygodniach możemy otrzymać naprawdę intrygujące doniesienia z Woking.

McLaren Audi F1

Foto. materiały prasowe marki McLaren

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *