Daniel Ricciardo podpisał kontrakt z ekipą Red Bulla na sezon 2023, Australijczyk będzie trzecim kierowcą stajni z Milton Keynes.

Powrót syna marnotrawnego, Daniel Ricciardo po nieudanych sezonach w barwach McLarena i Renault Australijczyk pozostał bez miejsca na sezon 2023. Jednak tutaj z pomocną dłonią przyszedł jego dawny zespół, który opuścił po sezonie 2018. Australijczyk w połowie sezonu 2018 podpisał kontrakt z Renault, tym samym kierowca z Perth odciął się od rodziny Red Bulla, a także nie chciał stać się kierowcą numer dwa w zespole z Milton Keynes. Plan poniekąd wypalił, po czterech latach powraca do Red Bulla już nie jako drugi kierowca, a trzeci.

Jestem naprawdę podekscytowany powrotem do domu w Oracle Red Bull Racing jako trzeci kierowca w 2023 roku. Mam już tak wiele miłych wspomnień z mojego pobytu tutaj, ale powitanie przez Christiana, dr Marko i cały zespół jest czymś, co szczerze doceniam. Dla mnie osobiście możliwość przyczynienia się do bycia otoczonym przez najlepszy zespół w F1 jest niezwykle atrakcyjna, a jednocześnie daje mi trochę czasu na naładowanie baterii i ponowne skupienie się. Nie mogę się doczekać, aby być z zespołem i wspierać pracę na symulatorze, sesje testowe i działania komercyjne.

Daniel Ricciardo
Daniel Ricciardo

Pobyt w Renault nie zaczął się najlepiej, podczas pierwszego wyścigu Ricciardo szybko uszkodził skrzydło i przestał się liczyć w walce o punkty. Cały sezon dla zawodnika z Perth był problematyczny, Australijczyk nie mógł przyzwyczaić się do sposobu, w jaki bolid Renault hamuje. Ostatecznie Ricciardo zakończył sezon na dziewiątym miejscu z 54 punktami na koncie. Sezon 2020 był zdecydowanie lepszy, Australijczyk znalazł się dwukrotnie na najniższym stopniu podium, a sezon zakończył na bardzo dobrym piątym miejscu. Jednak od początku sezonu było wiadome, że Ricciardo od sezonu 2021 będzie kierowcą McLarena.

Jednak w McLarenie było poniekąd gorzej, zawodnik z Perth ponownie miał problem z wyczuciem maszyny, a także odstawał od młodszego kolegi z zespołu, Lando Norrisa. Jest jednak jedno bardzo miłe wspomnienie dla Daniela podczas jazdy w McLarenie, jest nim oczywiście zwycięstwo na torze Monza. Niestety sezon 2022 był tragiczny w wykonaniu Ricciardo, jedenaste miejsce na koniec sezonu i 37 punktów dla porównania Lando Norris zdobył 122 punkty. Zespół z Woking postanowił przedwcześnie zakończyć współpracę z Australijczykiem, czyli po sezonie 2022. Miejsce w McLarenie zajął jego rodak, Oscar Piastri, dla którego będzie to pierwszy sezon w Formule 1.

Wspaniale jest przywrócić Daniela do rodziny Red Bulla. Ma ogromny talent i tak błyskotliwy charakter; Wiem, że cała fabryka jest podekscytowana powitaniem go w domu. W roli trzeciego kierowcy testowego Daniel da nam szansę na dywersyfikację, pomagając w rozwoju samochodu, pomagając zespołowi swoim doświadczeniem i wiedzą na temat tego, czego potrzeba, aby odnieść sukces w F1. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ponownej współpracy z Danielem i czekamy na wszystko, co wniesie do zespołu w 2023 roku.

Christian Horner

Obecny skład Red Bulla jest bardzo solidny i raczej nie powinno dojść do drastycznych zmian po sezonie 2023. Jednak to jest Formuła 1, tutaj wszystko może się zdarzyć.

Fot: materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *