Już dzisiaj o 16:00 rozpoczyna się jedna z największych motorsportowych imprez w roku. Po raz kolejny na Wokół Motoryzacji będzie mogli zobaczyć nieprzerwaną, 24-godzinną relację z wyścigu 24h Le Mans!

24h Le Mans odbędzie się już po raz 89. Dla wielu ten morderczy wyścig na torze Circuit de la Sarthe jest najważniejszym i najpiękniejszym wydarzeniem w świecie motorsportu w całym roku. Nie bez powodu jest on zaliczany do Korony Sportów Motorowych razem z Grand Prix Monako Formuły 1 i amerykańskim wyścigiem Indy 500. Pętla wykorzystywana na te zawody jest używana aktualnie tylko raz do roku, specjalnie na potrzeby zawodów zaliczanych do Długodystansowych Mistrzostw Świata.

24-godzinny wyścig w malowniczej Francji nieraz dostarczał nam wielu emocji. Chyba każdy pamięta rozdzierające serce sceny z 2016 roku, kiedy to Toyota straciła pewne zwycięstwo dosłownie kilka minut przed końcem czasu. Teraz jednak jest prawdziwym dominatorem w Le Mans i zanosi się na to, że erę Hypercarów również rozpocznie od triumfu. Z Pole Position startuje załoga #7 w składzie Mike Conway, Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez. Tuż za nimi do wyścigu ruszy załoga #8 ekipy Toyota Gazoo Racing – Sebastien Buemi, Brendon Hartley oraz Kazuki Nakajima. Na trzech ostatnich polach klasy Hypercar stanie zaś kolejno samochód Alpine (Lappiere/Negrao/Vaxiviere) oraz dwa Glickenhausy (#708 – Derani/Mailleux/Pla; #709 – Briscoe/Dumas/Westbrook).

24h Le Mans

Oczy polskich kibiców zwrócone są jednak na kategorię LMP2. Drugie miejsce w tej klasie zarezerwował sobie na starcie belgijski Team WRT o numerze #41 z Robertem Kubicą, Louisem Deletrazem i Ye Yifeiem za kierownicą. Kolejnym smaczkiem jest występ polskiej ekipy Inter Europol Competition #34 w składzie Alex Brundle, Kuba Śmiechowski oraz Renger van der Zande. Popularni “Piekarze” zajęli w sesji kwalifikacyjnej 22. miejsce ogółem, a tym samym 17. lokatę w swojej klasie.

Relację na Wokół Motoryzacji poprowadzi ekipa w składzie: Kamil Niewiński, Jakub Fornagiel, Maksymilian Kender, Jakub Olszewski oraz Radosław Barwacz. Serdecznie zapraszamy!

Foto. materiały prasowe zawodów

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *