Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Francuskie samochody wzbudzają wiele emocji, ale to Peugeot RCZ uchodzi za piękne Coupe o ponadczasowej stylistyce i sporo dla marki znaczy

Peugeot RCZ uchodzi za jeden z najbardziej emocjonujących i ciekawych wizualnie samochodów w gamie francuskiej marki. Jednak jego produkcja skończyła się na jednej generacji w latach 2010-2015 z jednym faceliftingiem w 2012 roku. Powód nieujawnienia następcy dla tego modelu był prostu – okazał się zwyczajnie mało opłacalny. Nic dziwnego, w końcu reprezentował niszę, która wyróżnia się ideologicznie, ale nie koniecznie sprzedażowo. Teraz jednak Polak, Piotr Czyżewski, przywraca RCZ do życia na swoich grafikach, a auto utrzymane w nowej stylistyce marki wygląda po prostu obłędnie. Jeśli jakiś samochód ma stanąć w szranki z Audi TT to musi to być Peugeot RCZ.

Peugeot RCZ

W projekcie widać sporo nawiązań do modelu 508, a objawia się to przede wszystkim charakterystycznymi “pazurami” na światłach. Pojawił się również wlot powietrza na masce (przy samej szybie), co może oznaczać, że mamy do czynienia ze sporą mocą i naprawdę dobrymi osiągami. Dalej przechodząc do tyłu mamy światła na wzór tych właśnie z modelu 508 czy też 208 oraz aktywną aerodynamikę. Nie mogło oczywiście zabraknąć wielkiej szyby z tyłu i całego dachu uformowanego w charakterystyczny kształt dwóch miejsc. Do tego zaprezentowane grafiki ukazują samochody w bardzo ciekawych kolorach, co podkreśla ich sportowe zacięcie.

Peugeot RCZ

Jednak jeśli już cieszyliście się z powrotu RCZ to mamy dla was smutne informacje – szanse są bardzo małe. Głównie ze względu na niską opłacalność tego auta, bo to nisza na rynku. Dzisiaj sprzedają się auta miejskie oraz SUV’y. Być może technologia elektryczna mogłaby się okazać zbawieniem dla RCZ, ale i to nie daje żadnej gwarancji. Szefostwo PSA wyraźnie mówiło, że choć samochód jest piękny i ma potencjał to jednak finansowo jest nieopłacalny dla marki. Chociaż może fuzja z FCA sporo w tym temacie zmieni i uda się stworzyć drogową wersję już za kilka lat. Na razie poczekajmy na model 308 nowej generacji, bo ten sporo mógłby czerpać inspiracji z tej wizualizacji.

Peugeot RCZ

Foto. Czyżewski Design

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *