Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Czy Lexus ma się z czego cieszyć skoro sprzedał 1 000 000 aut w 30 lat? Okazuje się, że tak, bo widać spory postęp na przestrzeni tego czasu

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak głosi popularne przysłowie. Ma to spory sens, nawet jeśli spojrzymy na sprzedaż danej marki przez pryzmat czasu. Posłużmy się idealnym przykładem, bo tak się składa, że Lexus pochwalił się sprzedażą milionowego egzemplarza w Europie. Konkretnie do zdarzenia doszło w zeszłym miesiącu, ale musimy doprecyzować okoliczności. Bowiem japońska marka gości w Europie od 1990 roku, czyli biorąc pod uwagę, że mamy 2020 rok to minęło 30 lat. Wynik sprzedaży miliona egzemplarzy również dotyczy tego okresu, czyli licząc na chłopski rozum, rocznie sprzedawanych jest 33 333 egzemplarzy, co daje 2 777 aut miesięcznie, czyli średnio 93 auta dziennie. Czy to dużo? Sprawdźmy inny punkt widzenia.

Lexus

Dla przykładu takie marki jak Audi czy BMW, mogą pochwalić się sprzedażą około 700-800 tysięcy aut rocznie, czyli praktycznie tyle co Lexus przez 30 lat, a dokładnie jakieś 22 lata. Jednak przyjrzyjmy się dokładnie temu co sprzedaje Lexus. Okazuje się, że prawie 45% wszystkich sprzedanych aut z tego miliona to hybrydy. Ładny wynik, ale jeszcze lepiej wygląda wartość 96%, która odpowiada za obecną sprzedaż hybryd w Europie Zachodniej. Najlepiej sprzedaje się model RX, bo odpowiada aż za 289 284 sprzedanych egzemplarzy, z czego 127 160 sztuk to hybrydy. Potem równie dobrze sprzedaje się model IS z 202 210 egzemplarzami na koncie oraz NX z wynikiem 155 366 sztuk.

Najmniej sprzedano Lexusów LFA, bo tylko 38 sztuk, ale to nie powinno nikogo dziwić, w końcu jego produkcja była mocno limitowana. Jeśli chodzi o nasze zdanie na ten temat to gratulujemy Lexusowi sporego osiągnięcia, bo nie jest to marka, która bije się na szczytach tabeli sprzedażowych, jednak powoli zmierza ku górze. Ich polityka modelowa zmienia się, będzie więcej premier, częstsze odświeżenia modeli i nowości w gamie, dlatego mamy nadzieję, że kolejny milion uda się osiągnąć na przestrzeni najbliższych 10 lat, bo statystyki sugerują, że nastąpi to za mniej niż 20 lat, a marzenia powinny być nieco na wyrost, aby mieć jasno określony cel.

Lexus Records One Million Sales in Europe from ToyotaGB on Vimeo.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *