Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Na najnowsze wcielenie KIA Sorento czekaliśmy nieco dłużej przez pandemię koronawirusa, ale dzisiaj możemy powiedzieć oficjalnie – Witaj KIA! i poznać cennik

Premiera nowej KIA Sorento miała miejsce 19 marca tego roku i była to typowa premiera odbywająca się w nowej rzeczywistości, czyli mieliśmy pokaz online, możliwość zadawania pytań i informacje prasowe. Ot taka forma współczesnego świata. Jednak teraz KIA zaprezentowała cennik dla tego modelu na rynek polski, a to informacja, na którą najbardziej czekaliśmy. Można powiedzieć, że było warto, bo już po zapowiedziach widać, że KIA Sorento to SUV nowej generacji, z całym pakietem najnowszych technologii i po raz pierwszy, z silnikami hybrydowymi. Tak, Sorento doczekała się hybryd, ale na dzień dzisiejszy możemy mówić o tzw. “miękkiej hybrydzie”, a później o standardowym PHEV.

Jednak przejdźmy po kolei do cen, bo cennik otwiera kwota 157 900 zł. Za tą kwotę dostaniemy model Sorento HEV z silnikiem 1.6 T-GDi o mocy 180 KM (turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem benzyny) oraz silnikiem elektrycznym o mocy 60 KM i litowo-jonowym akumulatorem o pojemności 1,49 kWh. Maksymalna moc tego układu to 230 KM i 350 Nm, a jednostka elektryczna ma za zadanie zapewniać lepsze osiągi silnika szczególnie w zakresie niskich i średnich prędkości obrotowych wału korbowego oraz niższe zużycie paliwa. Za przełożenia odpowiada 6-biegowa skrzynia automatyczna, która przekazuje moc na tylną oś. Możemy wybrać opcję z napędem 4WD i w tym przypadku dopłata wynosi 9 tysięcy złotych dla każdej wersji wyposażenia.

KIA Sorento

Dostępna będzie również wersja z silnikiem czysto-spalinowym i będzie to jednostka wysokoprężna o pojemności 2.2 litra. Jej moc to 202 KM i 440 Nm. Producent podaje, że nowy aluminiowy blok silnika jest o 19,5 kg lżejszy od żeliwnego, stosowanego w poprzedniej wersji tej jednostki napędowej. Cały silnik waży o 38,2 kg mniej niż analogiczna jednostka napędowa w Sorento trzeciej generacji. W tym przypadku za przełożenia odpowiada skrzynia 8-biegowa, automatyczna i do wyboru jest tylko wersja z napędem 4WD. Cena bazowa takiego auta to 189 900 zł za wersję wyposażenia M. Najdroższa wersja XL to koszt rzędu 215 900 zł.

KIA Sorento

Do końca 2021 roku oferta ma się poszerzyć o hybrydy typu PHEV. Auto pojawi się w salonach już we wrześniu, więc stosunkowo niedługo. Nowe Sorento, podobnie jak model poprzedniej generacji, na rynki europejskie i wiele innych będzie produkowane w fabryce Hwasung w Korei. Na rynki Ameryki Północnej nowy SUV marki Kia będzie powstawał również w zakładzie w West Point, w Stanie Georgia, w USA. Jak oceniacie nową generację po zapoznaniu się z cennikiem?

Foto. materiały prasowe producenta

Nasze testy samochodów KIA:
ProCeed GT
XCeed

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *