Hyraze

Już w 2023 roku będziemy prawdopodobnie mogli śledzić pierwszą serię wyścigową, stosującą jako napęd wodór. Czym jest projekt Hyraze?

W projekt HYRAZE zaangażowane są największe niemieckie organizacje powiązane z motoryzacją – ADAC, DMSB, HWA AG, Schaeffler AG i WESA. W działania zaangażowany jest także były szef DTM: Hans-Werner Aufrecht. Seria wyścigowa, która ma wystartować w 2023 roku, będzie nazywać się Hyraze League. Z kolei w 2025 roku miałaby otrzymać status Mistrzostw Świata, niczym ostatnio Formuła E.

Hyraze

Pierwsza generacja aut ma opierać się o standaryzowane części i nadwozie, które zespoły będą mogły modyfikować. Wyścigi będą odbywać się najprawdopodobniej w formacie sprinterskim, jednak dzięki zastosowaniu napędu wodorowego, w przeciwieństwie do Formuły E możliwe będą zjazdy do alei serwisowej na tankowanie. To z pewnością urozmaici widowisko. Zastosowany ma być także system steering-by-wire. Polega on na tym, że nie ma typowej kolumny kierowniczej, a sygnały do kół wysyłane są elektronicznie.

Moc aut Hyraze League ma sięgać aż 800 koni mechanicznych! Reszta danych nie została na razie podana do opinii publicznej.

Hyraze

Będzie to kolejna innowacyjna seria, która bazuje na alternatywnym napędzie. Od 2014 roku działa bowiem Formuła E – pierwszej w pełni elektrycznej serii. Z roku na rok wyścigi ,,elektryków” zyskują popularność zarówno wśród kibiców, jak i producentów. Dość powiedzieć, że gdy Formuła 1 ma problem z pozyskaniem nowego konstruktora czy dostawcy silników, tak Formuła E ,,cierpi” na ich nadmiar. Porsche, Mercedes, Nissan to tylko nieliczne marki, które postanowiły zaistnieć w elektrycznej serii.

Hyraze

Nowa seria wyścigowa z reguły cieszy się sporym zainteresowaniem. Tak z pewnością będzie i w tym przypadku. Możemy zatem spodziewać się, że producenci, a także podmioty prywatne mogą być całkiem zainteresowane wejściem do Hyraze League.

Motorsport to wciąż idealna platforma dla postępu technologicznego. Z tego powodu musimy powstrzymać utratę jego znaczenia poprzez wprowadzanie innowacji, zwiększanie jego atrakcyjności i konsekwentne dążenie do technologii zorientowanej na przyszłość. Ogólny zamysł HYRAZE League zrobił na nas naprawdę spore wrażenie. Nacisk na stabilność serii i transfer zastosowanych tam technologii do produkcji seryjnej sprawia, że HYRAZE League jest idealnym dodatkiem do naszych dotychczasowych działań.

Clemens Klinke, członek zarządu spółki Dekra

Fot: Materiały prasowe HWA AG

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *