Hyundai i romans z wodorem – Vision FK i projekt Hydrogen Vision 2040

Wariant wodorowy w każdym modelu do 2028 roku, prototyp wodorowej wyścigówki i Hydrogen Vision 2040 – Hyundai zdecydowanie nie próżnuje!

Hyundai od dawna niezwykle mocno optuje za zwiększaniem znaczenia ogniw paliwowych w transporcie. W produkcji jest już zasilana wodorem ciężarówka XCIENT, a od kilku lat na rynku możemy znaleźć SUV-a NEXO. Koreańczycy w wodorze widzą nie tylko zastępstwo dla paliw konwencjonalnych, ale także konkurencję dla samochodów elektrycznych. Podczas globalnego forum Hydrogen Wave, Hyundai przedstawił swoje kolejne poważne kroki w swoim romansie z wodorem.

Niezwykle ciekawą częścią prezentacji było ujawnienie prototypowego modelu Vision FK – samochodu wyścigowego napędzanego właśnie wodorem. Jego specyfikacja bez wątpienia robi wrażenie: 690 koni mechanicznych, napęd na tylne koła i 600 kilometrów zasięgu, a to wszystko zwieńczone przyspieszeniem do setki na poziomie około 4 sekund.

Hyundai Vision FK

Kolejnym ważnym punktem forum Hydrogen Wave było ogłoszenie przez markę Hyundai projektu Hydrogen Vision 2040. Wedle tej – jak sama nazwa wskazuje – wizji marki z Korei Południowej, w tym roku pozyskiwanie energii wodorowej ma zostać udostępnione wszystkim, wszystkiemu i wszędzie – niezależnie od sektora gospodarki.

Wizją Hyundai Motor Group jest zastosowanie energii wodorowej we wszystkich dziedzinach życia i przemysłu, takich jak nasze domy, miejsca pracy, lokale usługowe i fabryki. Celem jest sprawienie, aby wodór był łatwo wykorzystywany przez wszystkich, wszystko i wszędzie. Chcemy oferować praktyczne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju ludzkości, a dzięki tym przełomowym odkryciom dążymy do rozwinięcia światowego społeczeństwa wodorowego do 2040 roku.

Euisun Chung, prezes Hyundai Motor Group
Hyundai Hydrogen

Warto również wspomnieć o niezwykle intrygującej obietnicy koncernu z Seulu. Podczas gdy w przeciągu kilku lat większość marek ma zamiar wyposażać wszystkie swoje modele w wariant z silnikiem elektrycznym, Hyundai zdecydowanie bardziej woli zrobić podobny ruch z ogniwami paliwowymi. Dokładnie tak – do 2028 każdy nowy model Hyundaia będzie mieć swój wariant wodorowy.

Podczas gdy wielu producentów traktuje technologię wodorową po macoszemu, Hyundai stawia ją na pierwszym miejscu w swoich długoterminowych planach. Jeżeli rozwój technologii podążać będzie w planowanym przez nich kierunku, Koreańczycy mogą wkrótce stać się jeszcze poważniejszym graczem na rynku motoryzacyjnym.

Hyundai Hydrogen

Foto. materiały prasowe producenta