Redaktor | Fotograf

Nowa KIA Sorento to przełom pod kilkoma względami, ale najważniejszy jest fakt, że w końcu ruszyła produkcja tego samochodu w hybrydzie

KIA poza skokiem jakościowym, który zaprezentowała nam w ostatnich latach, zmienia się również pod względem technologicznym. Prawie każdy model wprowadzany na rynek przez markę jest również dostępny w odmianie hybrydowej lub elektrycznej. Nie inaczej będzie z nową generacją Sorento, która po raz pierwszy będzie dostępna w wersji hybrydowej. Nie ma wątpliwości, że taka wersja pomoże nieco zmniejszyć spalanie w tym wielkim SUV-ie.

Sorento

Podobnie jak w pozostałych modelach KIA, silnik elektryczny zostanie tu połączony z silnikiem benzynowym. Jednak tym razem będzie to mocniejsza, turbodoładowana jednostka 1.6 T-GDI, znana m.in. z KIA XCeed czy ProCeed. Nie jest znana jej moc w Sorento, natomiast można się spodziewać około 205 koni, podobnie jak w pozostałych modelach. Znana jest za to moc silnika elektrycznego, który będzie miał 60 koni, oraz łączna moc układu- 230 koni. Jest to moc o 30 koni wyższa niż wersji z silnikiem diesla. Moment obrotowy też będzie wysoki, wynosi 350 niutonometrów. Odmiana hybrydowa będzie dostępna zarówno z napędem na przód jak i na 4 koła. W obu przypadkach będą one oferowane z 6 biegową skrzynią automatyczną. Producent twierdzi, że baterie wersji hybrydowej nie zabiorą przestrzeni bagażowej. Będzie ona niemal identyczna jak w zwykłej odmianie, co również niewątpliwie będzie zaletą. Według KIA dużo niższe będzie spalanie paliwa i emisja spalin, co jest ważne zwłaszcza na rynku europejskim, gdzie wyścig o mniejsze cyferki trwa w najlepsze.

Sorento

Pierwsze hybrydowe Sorento przeznaczone na rynek europejski zaczęły zjeżdżać z linii produkcyjnej w Korei. Produkcja Sorento Hybrid rozpocznie się wkrótce również w Ameryce Północnej, w fabryce marki Kia w West Point, w stanie Georgia w USA. W ciągu minionych 5 lat Sorento trzeciej generacji, produkowane na tych samych liniach produkcyjnych, zdobyło kilka nagród za jakość wykonania. Do Polski nowy model dotrze już we wrześniu. Jednak można go już konfigurować i zamawiać. W 2021 roku, nowe Sorento po raz pierwszy będzie również dostępne w wersji hybrydowej typu plug-in. Produkcja Sorento Plug-in Hybrid ruszy w Hwasung w czwartym kwartale tego roku.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *