Oscar Piastri pomimo słabego weekendu na Mugello zdobył wystarczającą liczbę punktów, by wygrać z Theo Pourchairem i Loganem Sargeantem.

Wyścig główny: Szybko zgasły światła i kierowcy ruszyli do przedostatniego wyścigu w tym sezonie Formuły 3. Zawodnicy ruszyli czysto, bez żadnych kontaktów i wyjazdów poza tor. Od razu na pierwszym okrążeniu próbował się przebijać lider klasyfikacji generalnej – Oscar Piastri, który to miał bardzo słabe kwalifikacje i startował dopiero z szesnastego miejsca.

Piastri

Sześć okrążeń później doszło do zmiany lidera. Jake Hughes wyprzedził Lirima Zendeliego po walce w pierwszych dwóch zakrętach. Jednak już okrążenie później Zendeli wrócił na fotel lidera. Na następnym okrążeniu doszło do batalii między Loganem Sargeantem (P2 w klasyfikacji generalnej), a Theo Pourchaire (P3 w klasyfikacji generalnej), jednak to Francuz wyszedł z tego zwycięsko i awansował na czwarte miejsce w wyścigu.

Cztery okrążenia później Zendeli zaczął tracić tempo i ostatecznie wyprzedził go Jake Hughes. Tym samym kierowca zespołu Trident spadł na drugie miejsce. Dwa kółka później stracił też drugą pozycje na rzecz Frederika Vestiego. Duńczyk ewidentnie był w gazie i na siedemnastym okrążeniu wyprzedził Hughesa, awansując na pierwsze miejsce. Chwilę później Enzo Fittipaldi wyprzedził Logana Sargeanta i awansował na P5. Na przedostatnim okrążeniu Frederik Vesti dał się wyprzedzić Hughesowi, jednak było to zamierzone i okrążenie później Duńczyk wrócił na pierwsze miejsce. Vesti dojechał do mety na pierwszej pozycji. Drugi był Hughes, a trzeci Theo Pourchaire. Logan Sargeant skończył na szóstym miejscu i w ten oto sposób zrównał się punktami z Piastrim. A co do Oscara Piastriego, to Australijczyk robił co mógł, ale skończył wyścig dopiero na jedenastym miejscu.

Vesti

Przebieg wyścigu sprinterskiego: Liam Lawson obronił pierwsze miejsce po starcie, a tuż za nim w drugim zakręcie doszło do kolizji między Sargeantem a Zendellim. Jeden i drugi wypadli z toru i zakończyli rywalizacje, a Sargeant stracił już jakiekolwiek szanse na tytuł.

Sargeant

Po tym zdarzeniu pojawił się na torze samochód bezpieczeństwa. Na czwartym okrążeniu wznowiono rywalizację. Oscar Piastri zaspał na restarcie i stracił kilka pozycji, które zyskał na pierwszym kółku. Cztery okrążenia później Frederik Vesti wyprzedził Australijczyka i awansował tym samym na dziewiąte miejsce. Od okrążenia dziewiątego zaczęło spadać tempo u Alexandra Smolyara, który w przeciągu najbliższych ośmiu okrążeń został wyprzedzony kolejno przez: Fernandeza, Pourchairego, Verschoora, Hughesa, Vestiego i Piastriego.

Piastri

Pod koniec wyścigu w ekipie Premy i ART można było usłyszeć polecenia zespołowe i tak oto Fernandez puścił Pourchairego, a Vesti – Piastriego. Od dziewiętnastego okrążenia tempo także zaczął tracić Fernandez, którego wyprzedzili Fittipaldi i Verschoor.

Liam Lawson zdominował ten wyścig i wygrał z przewagą ośmiu sekund nad drugim Beckmannem. Trzeci skończył Pourchaire, ale to i tak nic nie dało – Piastri na ostatniej prostej wyprzedził Fernandeza i skończył na siódmym miejscu i ostatecznie zdobył tytuł Mistrza Formuły 3, kończąc sezon z zapasem trzech punktów nad Francuzem.

Piastri

Foto. materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *