Ekologiczny projekt Fiata 126, którego każdy Polak kojarzy jako Maluch zachwycił fanów i zdobył ogromne zainteresowanie w świecie motoryzacji.

Polski Fiat to legenda nie tylko na naszych rodzimych drogach. Sława Malucha, znanego w Europie pod nazwą Fiat 126 jest naprawdę ogromna. W czasach PRL-u był nad Wisłą symbolem luksusu, mimo że tak naprawdę był tworzony jako drugie lub trzecie auto w rodzinie. Realia życia za żelazną kurtyną były jednak inne niż w zachodniej części Starego Kontynentu. Dlatego też Maluch był u nas autem dosłownie od wszystkiego. Co prawda był wykonany po łebkach, mocy nie miał za grosz, psuł się jak cholera, a polskie zarobki i tak kosztował naprawdę sporo… i co z tego, skoro był narodową dumą, a po latach stał się również symbolem epoki komunizmu. Jego renoma jest tak ogromna, że swój egzemplarz posiada nawet hollywoodzki aktor, Tom Hanks. Wszystkie te argumenty można na koniec spiąć jednym faktem – model 126 został sprzedany w 5 milionach egzemplarzy, co stawia go w pozycji jednego z najpopularniejszych aut Fiata.

Wróćmy jednak do czasów nam współczesnych. Wydawać by się mogło, że Fiat 126 jest klasykiem nie do ruszenia, lecz w głowach niektórych osób pojawiła się myśl o odświeżeniu tego samochodu. Świadczy o tym pewien projekt włoskiego studia MA-DE. Postanowili oni wskrzesić legendę i tak oto powstał Fiat 126 VisiON. Koncept z miejsca obiegł Internet i wywołał ogromne poruszenie w świecie motoryzacji.

Maluch

MA-DE Studio zagrało tutaj na nostalgiczną nutę, co oczywiście przełożyło się na popularność projektu. Sukcesu nie odniósłby on jednak, gdyby nie kompletne odświeżenie pierwowzoru i nadanie mu nowego charakteru. Widać oczywiście nawiązania do pierwotnej wersji w postaci choćby linii nadwozia czy kształtu przednich lamp, lecz 126 VisiON wygląda naprawdę świeżo i pod względem designu jest w pełni przystosowany do obecnej myśli inżynierskiej. Tak wyglądającym autem naprawdę nie wstyd byłoby wyjechać na współczesne drogi. Do tego kwestia, która w tym momencie jest dla branży niezwykle ważna – w wizji twórców samochód ten byłby w pełni elektryczny. Jeśli w sukurs za gabarytami poszła by i cena, współczesny Maluch mógłby być rewelacją na rynku samochodów napędzanych prądem.

Maluch

W tym okresie niepewności, wiara w marzenia i szukanie nowych ścieżek w celu znalezienia swojego ,,ja” ma fundamentalne znaczenie. To właśnie robimy na co dzień w MA-DE Studio i na tych samych zasadach stworzyliśmy nasz najnowszy projekt: Fiata 126 VisiON, naszą reinterpretację ikonicznego auta miejskiego zaprezentowanego w 1972 roku.

Przekształciliśmy klasyka w całkowicie elektryczne auto. Ten koncept przedstawia Fiata 126 jako pojazd ekologiczny, lecz dopilnowaliśmy każdego szczegółu, by ten ukochany przez wielu model pozostał nietknięty.

MA-DE Studio

Wygląda na to, że studio dopełniło wszelkich starań, by tak rzeczywiście było – Internet po pokazaniu ,,e-Malucha” dosłownie wybuchł, a projektem zainteresowała się masa fanów. Niektórzy pół żartem, pół serio stwierdzili, że MA-DE powinno zaprezentować ten koncept kierownictwu Fiata. Projektanci pomysłu nie odrzucili, lecz ostudzili gorące głowy entuzjastów. Teraz mają zamiar skupić się na dopieszczeniu wnętrza samochodu, a następnie na stworzeniu jego makiety.

Maluch

Foto. MA-DE Studio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *