Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Średnia cena ubezpieczenia OC samochodu marki Audi w sierpniu wyniosła 901 zł. Czy to dużo, czy mało? Czy można było znaleźć wielokrotnie tańsze polisy na samochody tej marki? Gdzie warto zajrzeć, by dać sobie szansę na korzystną ofertę ubezpieczeniową poniżej 300 zł? Przyjrzymy się dzisiaj cenom ubezpieczeń Audi!

Audi to jedna z najpopularniejszych niemieckich marek motoryzacyjnych. Polacy szczególnie ją sobie upodobali – zwłaszcza jeśli chodzi o sprowadzanie używanych modeli z zagranicy. W 2019 roku do naszego kraju trafiło ponad 85 tysięcy samochodów tej marki. Pozwoliło to Audi zająć 4 miejsce wśród sprowadzanych używanych samochodów za Volkswagenami, Oplami i Fordami. Czy jednak ubezpieczenie Audi jest tanie? Jak wypada na tle innych popularnych marek?

Ile zapłacisz za OC swojego Audi?

audi

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Chcąc nie chcąc, każdy właściciel samochodu musi je wykupić. Dlatego warto się dowiedzieć, jak można szybko i sprawnie je nabyć. Więcej na ten temat znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/. Wróćmy jednak do Audi… ile trzeba zapłacić średnio za OC tej marki?

Na podstawie danych z Mubi okazało się, że samochody marki Audi należą do jednych z najdroższych pod względem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Średnia cena OC w sierpniu wyniosła dla nich 901 zł – to 10. najdroższy wynik z 45 najczęściej ubezpieczanych marek!

W tym samym okresie najtańsze okazały się koreański SsangYong, rumuńska Dacia i japońskie Suzuki. Kierowcy mogli ubezpieczyć samochody tych marek średnio za 638 zł, 642 zł i 644 zł. Z kolei najdrożej trzeba było zapłacić za luksusowe Lamborghini (1407 zł).

Czy wysoka średnia cena OC Audi przekreśla szanse miłośników tej marki na tańsze OC? Oczywiście, że nie! Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników. Dla ubezpieczycieli znaczenie ma historia ubezpieczeniowa kierowcy, jego wiek i miejsce zamieszkania. Przy wycenie składki brane pod uwagę są także sposób użytkowania pojazdu i jego parametry, takie jak pojemność silnika. 

Mimo że, samochody Audi mają zazwyczaj większe silniki, co może przełożyć się na wysokość składki OC, to wielu kierowców znajdowało w sierpniu polisy za mniej niż 300 zł! Rekordzista trafił na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na Audi 80 za 244 zł. 

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenia?

audi

Ze statystyk wynika, że jedynie 20% kierowców jest zainteresowanych wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia autocasco. Duża część z nich rezygnuje z AC z obawy przed wysokimi składkami. Jednak nie zawsze tak musi być! Jeśli kierowca ma wypracowane zniżki ubezpieczeniowe, to może on znaleźć pakiet OC i AC w dobrej cenie.

Przykładowy 38-letni kierowca w sierpniu 2020 roku musiał za pakiet OC i AC na Audi A6 z 2010  zapłacić 1255 zł – była to najniższa znaleziona oferta. W skład pakietu wchodziło również NNW i assistance. 

Nie każdemu kierowcy zależy na pełnym autocasco. Niektórzy potrzebują tylko ochrony od kradzieży i mogą wybrać AC mini. W takim przypadku nasz przykładowy właściciel Audi musiałby zapłacić za pakiet 1098 zł! To bardzo konkurencyjna cena zbliżona do średniej ceny samego OC dla wszystkich kierowców z sierpnia, czyli 827 zł. Więcej danych na temat ubezpieczenia samochodów marki Audi znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-ubezpieczenie-audi/.

Co jednak daje autocasco? Czy warto  za nie zapłacić dodatkowe kilkaset złotych? 

Dobrowolne ubezpieczenie AC chroni kierowcę na wypadek sprawstwa kolizji. Otrzyma on odszkodowanie na naprawę własnego samochodu. Ubezpieczyciel wypłaci właścicielowi auta odszkodowanie, jeśli zostanie ono uszkodzone przez siły przyrody, osoby trzecie lub ktoś je ukradnie.

wylicza Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl

Przed wykupieniem polisy AC należy zajrzeć do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W dokumencie tym podany jest zakres ochrony ubezpieczeniowe. Znajdują się tam także wyłączenia od odpowiedzialności i informacje o koniecznym udziale własnym oraz franszyzach. 

Gdzie najlepiej szukać polisy?

audi

Ubezpieczenie komunikacyjne można kupić w punkcie stacjonarnym lub przez internet. Jednak to ten drugi sposób zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Porównywarka ubezpieczeń umożliwia szybkie i wygodne znalezienie wielu ofert polis bez wychodzenia z domu. Wypełnienie formularza i otrzymanie wyników zajmuje kilka minut. Otrzymane propozycje ubezpieczeń uszeregowane są od najtańszej do najdroższej.

Dużym plusem porównywarek jest możliwość obliczyć swoja składki przed końcem aktualnej polisy. Dzięki temu można zaplanować przyszłe wydatki. Przy każdej otrzymanej ofercie znajdują się także odniesienia do OWU i warunków umowy. W razie wątpliwości można także zadzwonić z zapytaniem na infolinię i porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *