Honda Civic Type R nadchodzi wielkimi krokami. Samochód został zauważony na torze Nurburgring. To rutynowe testy czy szykowanie się do bicia rekordów?

Honda Civic Type R to samochód, który zawsze robi spore zamieszanie, niezależnie od tego, jak radzi sobie “podstawowy” Civic. Obecna generacja skręciła w trochę inna stronę, co oczywiście odbije się na edycji Type R, w szczególności w kwestii wyglądu. 11. generacja tego auta dość mocno podzieliła fanów modelu, lecz Type R ma szansę nadać Civicowi nowego charakteru, którego – według wielu – nowemu wcieleniu brakuje.

Pomóc mają w tym między innymi zmiany w wyglądzie – oczywiście zobaczymy masywny tylny spojler i odmieniony przód, gdzie ponoć ma zajść najwięcej zmian – tego na razie jednak nie wiemy. Jeżeli zaś chodzi o kwestie mechaniczne, nowy Type R ma otrzymać szperę, kilka poprawek w zawieszeniu oraz 2-litrowy, turbodoładowany silnik o mocy 306 koni mechanicznych – oczywiście obsługiwany wyłącznie poprzez skrzynię manualną. Plotki mówią o tym, iż będzie to ostatni w pełni spalinowy silnik tworzony na rynek europejski przez Hondę – w planach Japończyków wobec naszego kontynentu jest produkowanie wyłącznie silniki hybrydowe oraz elektryczne.

Honda Civic Type R
Foto. Motor1

Oczywiście Civic Type R to przede wszystkim ucieleśnienie prędkości, a najlepszą opcją na promocję auta ze sportowym charakterem jest oczywiście ukazanie jego potencjału w warunkach bojowych. Dla każdego producenta produkującego przednionapędowe hot-hatche celem jest ustanowienie rekordowego okrążenia na legendarnym torze Nurburgring. W klasyfikacji FWD aktualnie prowadzi należąca do Geely oraz Volvo marka Lynk & Co ze swoim modelem 03 Cyan Concept – samochód ten przejechał długą na prawie 21 kilometrów nitkę “Zielonego Piekła” w czasie 7:20.143. Drugą pozycję okupuje zaś Renault Megane R.S. Trophy-R z wynikiem 7:40.1, zaś Honda Civic Type R zamyka podium z czasem 7:43.80.

Nie powinno nas dziwić więc, iż mocno zakamuflowana Honda Civic Type R nowej generacji została przyłapana na Nordschleife. Zapewne gdyby była mowa o jakimkolwiek innym samochodzie, moglibyśmy uznać, iż chodzi tu tylko i wyłącznie o rutynowe testy. W przypadku Civica Type R może być jednak zupełnie inaczej. Ptaszki ćwierkają, iż Honda chce wprowadzić to auto na rynek z mocnym uderzeniem, jakim byłoby ustanowienie nowego rekordu na Nurburgringu. Czy tak się rzeczywiście stanie? Na to musimy poczekać, gdyż premiera nowego Type R planowana jest na czerwiec. Wtedy dowiemy się, co Honda ma w zanadrzu.

Honda Civic Type R
Foto. Motor1

Foto. Motor1

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *