Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

BMW słynie z realizacji szalonych projektów, a te 4 nietypowe malowanie dla modelu M4 GT4 doskonale podkreślają talent projektantów marki

Wyobraź sobie, że projektujesz sobie jakiś wzór na samochód w wirtualnej sferze, a później trafia on na realne auto i może podziwiać je cały świat. Jakby tego było mało to twój projekt zyskał uznanie w oczach najważniejszych ludzi w BMW. Brzmi ciekawie? Otóż niedawno niemiecka marka ogłosiła konkurs, który polegał na tym, że trzeba było zaprojektować malowanie na wyścigową wersję BMW M4 GT4. W “zmaganiach”, bo tak możemy to nazwać, wzięło udział 30 projektantów z całego świata i mieli oni za zadanie stworzyć coś wyjątkowego, co będzie można zrealizować w prawdziwym świecie i umieścić na samochodach ścigających się na europejskich torach. Finalnie wybrano 4 prace, które są prawdziwym majstersztykiem i przyciągają spojrzenie oglądających.

W komisji konkursowej zasiadały cztery osoby. Byli to kolejno szef projektowania BMW(Adrian van Hooydonk), kierownik projektu (Domagoj Dokec), szef BMW M (Markus Flasch) i dyrektor BMW Motorsport (Jens Marquardt). Można powiedzieć, że to najbardziej decyzyjna “czwórka” w BMW, której uznanie znaczy więcej niż niejedna nagroda rzeczowa. Wybrali oni cztery prace, które zostały już zrealizowane za pomocą specjalnej folii, którą samochody zostały obklejone. Na liście zwycięzców znaleźli się: Julia Quentin z BMW Motorrad z Monachium, Simon Haynes z Rolls-Royce Design z Goodwood, Wesselka Mandowa-Maier z Designworks w Los Angeles i Li Tianyuan z BMW Design z Monachium.

Cztery zwycięskie projekty:

Fractal Duality

M4 GT4

Julia Quentin, BMW Motorrad Design, Monachium
W swoim projekcie, jako projektantka kolorów i materiałów w BMW Motorrad, skupia się przede wszystkim na dużych geometrycznych kształtach i wyraźnym umieszczeniu liczby „04”: „Moja praca łączy dwie z moich pasji, a mianowicie miłość do motocykli i projektowanie motocykli. W moich projektach zawsze zastanawiam się, jak grafika i wzory mogą podkreślić rzeźbiarską geometrię obiektu. Dodawanie szczegółów i kolorów może całkowicie zmienić i wzbudzić emocje w projekcie. Uwielbiam tworzyć przełomowe projekty, które przekazują silny efekt wizualny. Dlatego zaprojektowałem wzór geometryczny dla BMW M4 GT4 z czystymi kwadratami i dużą typografią. Oko musi najpierw zrozumieć wzór, zanim zobaczy kształt pojazdu za drugim spojrzeniem.”

Vivid Momentum

M4 GT4

Simon Haynes, Rolls-Royce Motor Cars Design, Goodwood
Projektant z działu budowy karoserii Rolls-Royce Motor Cars ożywił i zinterpretował legendarny schemat malowania samochodów wyścigowych BMW z lat 70. XX wieku i nazwał go jako „Vivid Momentum”: „To zadanie bardzo różniło się od tego, co robię w mojej normalnej pracy, ale udało mi się wykorzystać moją pasję do sportów motorowych. Mój projekt jest hołdem dla jednego z najbardziej uderzających projektów wyścigowych BMW, który wyróżniał się spośród innych projektów tamtych czasów. Koncentryczne pierścienie współgrają z oryginalnym motywem tarczy i promieniują z przednie koło do tyłu. Ponadto pojazd ma półtonową strukturę, która zmienia się od pełnej czerni do intensywnej metalicznej czerwieni od przodu do tyłu. Podkreśla to poczucie prędkości i nadaje pojazdowi charakter skierowany do przodu.”

The Power of Four

M4 GT4

Wesselki Mandowa-Maier, Designworks, Los Angeles Urodzony w Bułgarii projektant, który po dziesięciu latach w służbie MINI Design pracuje od 2019 roku w Designworks Studio w Kalifornii, zainspirował się klasycznym światłem BMW M – niebieski, ciemnoniebieski i czerwony, które oznaczają moc i dynamikę: „Nazwałem swój projekt „The Power of Four”. Zainspirowały mnie liczby w nazwie BMW M4 GT4, które również oznaczają niewyobrażalną moc silnik na torze wyścigowym. Jest on połączony z torem tylko czterema kołami. Aby wesprzeć ten pomysł w projekcie, wszystkie cztery strony pojazdu są abstrakcyjnie podzielone na cztery. Klasyczne kolory BMW M są żywe i mocne, i nadają dodatkowa energię pojazdu.”

Fluid Power

M4 GT4

Li Tianyuan, BMW i Design, Monachium
Projektant nadwozia BMW i oparł się na wpływach swojego rodzinnego kraju przy tworzeniu swojego projektu: „Moją główną inspiracją była kaligrafia i chińskie malarstwo z kontrastem czerni i bieli oraz idealna równowaga między elegancją i mocą. Konstrukcja pojazdu jest asymetryczna. Dwie złote rybki, które w Chinach są symbolem doskonałości i szczęścia, ale także symbolizują potężny ruch płetwami ogonowymi, pływają w kółko wokół kierowcy z góry i umieszczają go pośrodku. Oprócz cyfry arabskiej 4, ta liczba jest również naniesiona na karoserię jako tradycyjny chiński znak kaligraficzny. Oznacza to tolerancję i otwartość tak wielkiej marki, jak BMW, na całą kulturę świata, a jednocześnie nadaje M4 GT4 wyjątkowy, ponadczasowy i niezapomniany wygląd”.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *