Tuż przed startem nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata entuzjaści zespołu M-Sport nareszcie poznali jego skład. W czasie okienka transferowego pojawiało się kilka plotek na temat wolnych miejsc w ekipie Malcolma Wlisona, jednak ostatecznie zabrakło wielkiego zaskoczenia. Kierowcami brytyjskiego zespołu są Teemu Suninen, Gus Greensmith i Adrien Fourmaux.

W oficjalnym komunikacie czytamy, że Adrien Fourmaux i Teemu Suninen w zależności od specyfiki zawodów wymienią się Fordem Fiesta WRC. Aktualnie podczas Rajdu Monte Carlo w najmocniejszej kategorii zobaczymy Gusa Greensmitha i Teemu Suninena. Francuz w tym czasie usiądzie za kierownicą Forda Fiesty Rally 2 w WRC 2.

Tak decyzję zespołu komentuje szef M-Sport Ford World Rally Team – Richard Millener:

M-Sport od wielu lat wspiera młodych kierowców, ponieważ jest to bliskie sercu Malcolma Wilsona, dlatego pozostajemy zaangażowani w rozwój kariery Gusa, Teemu i Adriena w 2021 roku. Cała trójka ma wiele talentów, dlatego opracowaliśmy program startów, który pozwala wydobyć z nich wszystko, co najlepsze, jednocześnie umożliwiamy im rozwój na różnym etapie kariery” – mówi Richard Millener.

Richard Millener w dalszej części komentarza zwraca uwagę, że decyzja o składzie zespołu podyktowana jest rozwojem każdego z zawodników oraz nową sytuacją, która powstała przez decyzje związane z koronawirusem. Szef sportowej części M-Sport daje nadzieję na przyszłość i wspomina o zwiększeniu programu startów lub zatrudnieniu następnych zawodników:

“W zeszłym roku Gus Greensmith pokazał imponujące tempo na poszczególnych międzyczasach, a także niektórych odcinkach specjalnych, dlatego nadszedł czas na dalszy rozwój umiejętności. Cieszymy się, że możemy zaoferować mu pełny sezon startów za kierownicą Forda Fiesty WRC. Chcemy zapewnić najlepsze warunki do zdobywania doświadczenia, od strony ustawiania zawieszeń i wszystkiego, co składa się na kierowcę Rajdowych Mistrzostw Świata.
Wszyscy wiemy, że Teemu Suninen ma prędkość, którą widzieliśmy już podczas pierwszego kontaktu z Fordem, w związku z tym uznaliśmy, że musimy znaleźć sposób na kontynuowanie współpracy w tym roku. Udało się stworzyć częściowy program z samochodem WRC, w którym Teemu wystartuje w konkretnych rajdach, gdzie może pokazać swój potencjał.”

“Adrien również zrobił na nas duże wrażenie w zeszłym roku i cieszymy się, że możemy zaoferować mu kolejny pełny program WRC 2 z Fordem Fiestą Rally2, a także kilka występów z Fiestą WRC. Chcemy mieć pewność, że przejedzie tyle rajdów ile to możliwe, nadal prezentując osiągi Fiesty Rally2, ale także zaczynając walczyć z najlepszymi na świecie.

„Będziemy nadal ciężko pracować, aby zwiększyć program Teemu i wprowadzić do składu dodatkowych kierowców najwyższego szczebla, ale musimy też być uczciwi i powiedzieć, że sytuacja w Covid-19 bardzo nam utrudniła. To powiedziawszy, mamy nadzieję, że na końcu tunelu jest światło i wiem, że każdy członek zespołu będzie nadal dawał z siebie wszystko, dążąc do jak najlepszych wyników w 2021 r” – komentuje Richard Millener.

Teemu Suninen podkreśla wdzięczność za pomoc, jaką otrzymał od zespołu M-Sport. Jednocześnie cieszy się z możliwości startów w tym roku

“Wspaniale jest wrócić do Fiesty WRC w tym roku. Wszyscy wiemy, jak trudne są obecnie czasy i chcę podziękować zespołowi za nieustające wsparcie i możliwość pokazania, co potrafię w tym sezonie. Muszę czekać i zobaczyć, ile rajdów uda się pojechać, ale będę ciężko pracował, aby dać z siebie wszystko i zapewnić dobre wyniki na każdej imprezie” – mówi Teemu Suninen.

„Szkoda, że ​​nie ma Jarmo ponownie ze mną w tym roku, ale wiedzieliśmy, że to partnerstwo będzie musiało się kiedyś skończyć. Wiele się od niego nauczyłem w ciągu ostatnich 18 miesięcy i od razu zapewniliśmy sobie razem fantastyczny wynik – moje najlepsze w karierze drugie miejsce na Sardynii w 2019 r. Dziękuję Jarmo za wszystko i życzę powodzenia w nowej przygodzie. Cieszę się, że nadal będzie miał miejsce w sporcie, który kocha – tylko teraz po drugiej stronie barykady! ” – dodaje Fin.

Zadowolony z rozwoju sytuacji jest również Gus Greensmith. Przyznaje on, że pełny sezon startów w samochodzie WRC to spełnienie marzeń z dzieciństwa

“Jestem naprawdę dumny z reprezentowania z zespołu M-Sport Ford i niezmiernie wdzięczny za możliwość pełnego sezonu w Rajdowych Mistrzostwach Świata. To było moje marzenie, odkąd byłem chłopcem i naprawdę nie mogę się doczekać, aż wszystko się zacznie.

Zeszły rok dał nam przedsmak tego, czego się spodziewać, a teraz jesteśmy gotowi włożyć wszystko w ten sezon i naprawdę skupić się na postępach w ciągu roku – nie tylko pod względem mojej jazdy, ale także wszystkiego, co składa się na stworzenie udanej karieru w Rajdowych Mistrzostwach Świata ” – opowiada Gus Greensmith.

Adrien Fourmaux spodziewa się, że doświadczenie z ubiegłego roku pozwoli mu na rywalizację o czołowe miejsca w WRC 2

“To nowy sezon z nowym celem, ale jednocześnie z kolejną fantastyczną okazją dla mnie. Chcę podziękować Malcolmowi, Richowi i całemu zespołowi za tę możliwość i zamierzam jak najlepiej wykorzystać całe doświadczenie, które mam zamiar zdobyć w tym roku.”

„Nie mogę doczekać się walki o najwyższe wyniki w kategorii WRC 2. W zeszłym roku byliśmy naprawdę blisko zwycięstwa kilka razy i wierzę, że mamy wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces w tym sezonie. W przyszłości czeka mnie kilka startów w samochodzie WRC. Wszystko po to, żeby doświadczyć rywalizacji na tym poziomie i lepiej zrozumieć każdy element, który składa się na szczyt tego sportu” – podsumowuje Adrien.

Adrien Fourmaux

Foto. materiały prasowe zespołu

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *