Supra

Od jakiegoś czasu dochodzą nas słuchy o nowym silniku w gamie Toyoty Supra. Nową jednostkę być może przyłapano na Nurburgringu.

Doniesienia o testach Supry z nowym silnikiem towarzyszą nam od około 4 miesięcy. Wtedy to japońska firma zapowiedziała mocniejszą odmianę swojego sportowego auta. Jak wiemy model tworzony był przy współpracy z BMW, dlatego bardzo prawdopodobnym jest, że silnik będzie pochodził ze stajni niemieckiej firmy. Jaki to będzie motor? Tego jeszcze nie wiemy. Niektóre plotki wskazywały na to, że użyta w tym celu zostanie jednostka S58. Jest to sześciocylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 3 litrów, który wykorzystany zostanie przy produkcji m.in nowego M3. Ma generować moc rzędu 500 koni mechanicznych, dzięki czemu Supra otrzymałaby naprawdę ogromny zastrzyk mocy.

Supra

Prezes BMW M Markus Flasch nie zaprzeczył tym doniesieniom, ale przyznał, że prawdopodobieństwo takiej kolaboracji jest bardzo niskie. Potwierdza to tylko fakt, że takie informacje trzeba potraktować z dystansem, lecz nic nie jest ostatecznie przekreślone.

Z pewnością mocniejsza odmiana Supry zbliża się do nas wielkimi krokami. Filmik na jednym z kanałów YouTube potwierdza, że japoński producent testuje auto z innym niż dotychczas silnikiem. Sprawne ucho ekspertów motoryzacyjnych wykryło zmianę. Gdyby S58 trafił pod maskę Supry, połączony zostałby z siedmiobiegowym automatem DCT. Taka specyfikacja pozwoliłaby wejść autu do trochę innego świata. Konkurencją byłyły już modele pokroju BMW M4 czy Audi RS5. Zwiększenie mocy może również pomóc w budowaniu własnej legendy piątej generacji tego znanego modelu.

Musimy jednak wziąć pod uwagę, że niemiecka firma nie jest chętna do użyczania swoich konstrukcji innym producentom. Oczywiście nie jest to nieprawdopodobne, ale po prostu mało możliwe. Ostatni raz jednostka BMW pracowała pod maską McLarena F1. Ten legendarny samochód korzystał z mocno zmodyfikowanej wersji 5-litrowego V12 z Serii 7 E32 oraz Serii 8 E31. Jak myślicie, czy Supra na filmiku powyżej brzmi inaczej niż ta, która obecnie dostępna jest na rynku?

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *