Dzisiaj z taśmy montażowej zakładu Opla w Gliwicach zjechał ostatni Opel Astra J. Produkcja tego 11-letniego modelu została zakończona.

Czwarta generacja Astry, zwana kodowo Opel Astra J, miała swoją premierę w końcówce 2009 roku. Na drogach zaś zaczęła pojawiać się niewiele później. Astra była dość popularnym wyborem nad Wisłą, a w plebiscycie Samochód Roku 2010 ustąpiła ona tylko Volkswagenowi Golfowi i Toyocie iQ. Już w 2012 roku auto doczekało się faceliftingu, który zmienił wizualnie naprawdę sporą jego część. Dwa lata później, gdy na rynek wchodziła już nowa Astra z literką K w nazwie, do gamy silnikowej dodano nowe jednostki. Wraz z rokiem 2014 zakończyło się jednak rzecz jasna mocne wsparcie dla Astry J, ponieważ wszystkie siły zwrócono w kierunku młodszej siostry. Produkcja jednak nadal trwała. Do dzisiaj.

Astra J Cascada

Nasi informatorzy przekazali nam wieści, iż 24 października 2020 roku zakład Opla w Gliwicach zakończył oficjalnie produkcję Astry J. Ostatnia sztuka zjechała dzisiaj z linii produkcyjnej, co można zobaczyć na filmie autorstwa Johana Maja.

niestety autor filmu zażądał jego usunięcia, więc musimy uszanować jego prośbę

Tak naprawdę żywot tego modelu został znacznie wydłużony, ponieważ planowo produkcja miała zostać zakończona w roku ubiegłym. Oczywiście na Śląsku ciągle będzie produkowana Astra K, lecz będzie to ostatnia generacja tego modelu tworzona w Polsce. Następna bowiem, której premiera czeka nas w ciągu najbliższych 12 miesięcy, wraca do macierzy – jej produkcją zajmie się fabryka w Russelsheim. Oprócz tego Astra nadal będzie składana w brytyjskim Ellesmere Port.

Co stanie się potem z zakładem w Gliwicach? Według planów koncernu PSA (od stycznia w wyniku fuzji z FCA zmieni nazwę na Stellantis), nad Wisłą mają być tworzone samochody dostawcze i vany. Ma to pomóc w optymalizacji zysków i produkcji. Według obliczeń, rocznie z gliwickiej fabryki ma wychodzić 100 tysięcy egzemplarzy.

Polska fabryka słynie z produkcji głównie pojazdów marki Opel, lecz ma również na swoim koncie współpracę z Suzuki. W latach 2005-2007 składano tam dość pokracznie wyglądający model Wagon R+.

Astra J Cascada

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *