Na początku roku firma Lada zapewniała nas, że kolejna generacja modelu Niva pojawi się do końca 2024 roku. To dużo czasu, ale pojawia się coraz więcej informacji na temat samochodu

Obecnie produkowana generacja klasycznego modelu Niva, jest jednocześnie pierwszą. Pierwsze egzemplarze zjechały z taśm produkcyjnych (uwaga) w 1977 roku. Od tamtego czasu rosyjski producent wprowadził tylko kilka zmian aby dostosować auto do dzisiejszych standardów. Samochód charakteryzuje się niedużym rozmiarem, prostą konstrukcją oraz napędem na cztery koła. W 2006 roku nazwa modelu uległa zmianie. Egzemplarze wyprodukowane właśnie w tym roku noszą nazwę Lada 4×4. Zmiana terminologii miała miejsce również w 2021 roku. Od obecnego roku Lada Niva nosi nazwę Niva Legend.

Łada Niva 2024
Render: Kolesa.ru

Z pomocą w postrzeganiu nowej generacji przyszli nasi koledzy z Kolesa.ru. Cel był prosty. Korzystając z oficjalnie opublikowanego filmiku, który pokazuje auto w dość tajemniczy sposób, stworzyć obraz auta gotowego do produkcji. Trzeba przyznać, że auto prezentuje się europejsko. Pozostały, klasyczne dla modelu, kanciaste kształty. Plotki sugerują, że auto może korzystać z platformy CMF-B, która stanowi podstawę aut w ramach sojuszu RenaultNissanMitsubishi. Nie wiemy jakie silniki mogłyby trafić pod maskę auta. Można przypuszczać, że połączenie sił mogłoby też zaowocować trafieniem pod maskę Nivy silników używanych w Dacii.

Mówi się, że pod maskę auta trafić może 1.8-litrowy wolnossący silnik połączony z manualną skrzynią biegów, która przenosić ma napęd na wszystkie koła. Docelowo ten model ma zastąpić obecnie produkowaną, bardziej cywilną wersję o nazwie Niva Travel. Poniżej możecie zobaczyć krótki filmik pokazujący historię modelu oraz wspomniany wcześniej tajemniczy prototyp. Z pomocą grupy Renault auto zapowiada się niezwykle ciekawie, bo z taki wsparciem można stworzyć naprawdę wartościowy produkt, który sprzedawać się będzie nie tylko w Azji, ale również w Europie. Do tego warto zauważyć, że samochód nieco będzie nawiązywał do ostatniego pomysłu Dacii, czyli modelu Bigster, który na razie jest tylko konceptem, ale krótce może stać się wersją produkcyjną.

Render: Kolesa.ru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *