Luca Corberi po poniedziałkowym posiedzeniu FIA został zdyskwalifikowany na 15 lat z zawodów Międzynarodowej Organizacji Samochodowej.

Luca Corberi brał udział w światowych finałach w kategorii KZ na torze South Garda. Włoch po kontakcie z innym zawodnikiem musiał przedwcześnie zakończyć rywalizację. Luca pod wpływem emocji wyrwał przedni zderzak ze swojego gokarta i rzucił w przeciwnika. Po wyścigu w parku maszyn ruszył z impetem do niego jak na zawodnika sztuk walki i sprowadził go do parteru. Corberi nie był jednak sam, gdyż do pomocy przybył w równie głupi sposób jego ojciec.

Corberi

Kilka dni po zdarzeniu Luca przemyślał swoje zachowanie i postanowił zawiesić swoją karierę. FIA nie przekonało to i wszczęli dochodzenia po wydarzeniach z Lonato. Międzynarodowy Trybunał zorganizował w zeszłym miesiącu przesłuchanie w Paryżu, aby omówić tę sprawę. Ogłosili w poniedziałek, że Corberi otrzymał 15-letni zakaz startów w wyścigach. W obronie poszkodowanego pojawiły się słowa, że “zrobił to w przypływie złości” i wtedy nie wiedział z jakimi konsekwencjami to się wiąże. Obrońca twierdził również, że precedens pojawił się w biegach narciaskich, w których sportowiec był zawieszony tylko na jedne zawody za napaść na zawodnika.

Trybunał uznał, że jeszcze toczy się sprawa z włoskimi władzami, a FIA ma niezależną jurysdykcję w tej sprawie. Odrzucili też porównanie, jakie oskarżony przytoczył w rozprawie i uznali, że mają to “gdzieś”, bo to inny sport. Rozważano dożywotnie zawieszenie dla Corberiego, lecz uznali, że po odbyciu nałożonej kary być może coś mu się przestawi w głowie i będzie mógł wrócić do sportu.

Trybunał zdecydował, że piętnastoletnia sankcja byłaby odpowiednia i proporcjonalna. Taki wymiar kary wyraźnie odzwierciedla wagę faktów i związanej z nimi przemocy. Działania Corberiego były wyjątkowo poważne i mogły spowodować obrażenia dla któregokolwiek z kierowców biorących udział w wyścigu, w tym również dla siebie. Zakaz uniemożliwia Corberiemu udział w jakichkolwiek imprezach motorowych organizowanych, bezpośrednio lub pośrednio, przez FIA lub ANS, ani pełnienie jakiejkolwiek roli lub funkcji w FIA.

Ta kara jest jedną z najpoważniejszych kar, jakie może nałożyć trybunał. Żadna inna sankcja nie byłaby w stanie osiągnąć zakładanych celów w zakresie ogólnego i konkretnego odstraszania i rehabilitacji w takim samym stopniu jako taki środek ten jest konieczny.

Oświadczenie ws. Luci Corberiego

Foto. materiały FIA Karting Championship

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *