Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Czy jest szansa, aby Audi stworzyło model RSQ5 będący mechanicznym bliźniakiem RSQ3? Wydaje się to racjonalne i wyjątkowo opłacalne w dzisiejszych czasach

Obecnie gama RS Audi rozwija się bardzo mocno w kierunku SUV’ów o czym nawet wspomina sam zarząd producenta. Padły jednak oficjalne deklaracje, że kombi czy sedany nie są zagrożone i Audi będzie dalej rozwijać obecne modele, lecz nie należy spodziewać się nowych konstrukcji w tym kierunku. Obecnie mamy model RSQ3 w dwóch wersjach nadwozia oraz RSQ8, które stanowi odpowiednik dla chociażby Porsche Cayenne. Co gdyby powstało nowe Audi z serii RS na bazie Q5? Czyżbyśmy mieli nowego konkurenta dla BMW X3 M? Taki render przygotowaliśmy w ostatnim czasie, ale czy Audi widzi na tyle duży potencjał w SUV’ach, że zdecyduje się wprowadzić taki model do oferty?

Pod maską RSQ3 i RSQ3 Sportback pracuje silnik dobrze wszystkim znany z modelu RS3, czyli 2.5 TFSI R5. W przypadku SUV’a jednostka generuje 400 KM i 480 Nm. Co ciekawe przy odpalaniu silnika uruchamiają się kolejno cylindry 1-2-4-5-3, więc możecie sobie wyobrazić jak ten silnik musi brzmieć w każdym zakresie obrotów. Audi mogłoby spokojnie taką jednostkę wsadzić do RSQ5, jak zrobiło to BMW w modelach X3 M/X4 M, które są mechanicznymi bliźniakami. Jest wielce prawdopodobne, że RSQ3 również osiągałoby setkę w 4,5 sekundy, a to aż o 0,4 sekundy lepszy rezultat niż w przypadku BMW. Co zatem stoi na przeszkodzie stworzenia takiego samochodu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo widać, że zapotrzebowanie na mocne, sportowe SUV’y jest u tak naprawdę cokolwiek w tym stylu pojawi się na rynku to zdobywa duże grono odbiorców. Być może jest to kwestia wprowadzenia faceliftingu obecnej generacji, która jest z nami od 2016 roku, a jak wynika z nieoficjalnych informacji, planowane jest odświeżenie w tym roku. Być może wtedy Audi zacznie myśleć o odmianie RS, bo nie jest spory potencjał w tym samochodzie, a RSQ3 dało sporo materiałów, które można w większym SUV’ie.

Rendery, czyli grafiki komputerowe domniemanego wyglądu pojazdów nie znajdujących się jeszcze w produkcji przygotowuje dla nas Bartspots.
Kopiowanie obrazów dozwolone tylko przy podaniu autora grafiki i źródła strony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *