Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

To nie pierwszy raz kiedy firma ABT poprawia produkty Audi, ale w przypadku RS Q3 mówimy o zmianach, które są subtelne i bardzo potrzebne, aby osiągnąć optymalną pracę tego auta

Bazową jednostką w gamie Audi RS jest silnik 2.5 TFSI, który znajdziemy między innymi w RS3 czy właśnie RS Q3. Audi już jakiś czas temu zapowiedziało, że poniżej tej jednostki samochody z działu RS nie zejdą, więc między innymi dlatego nie powstanie RS1. Ta informacja powinna cieszyć szczególnie tunerów, którzy dobrze rozpracowali sobie ten silnik i oferują kolejne modyfikacje dla samochodów spod znaku Audi. Tym razem ABT, które uchodzi chyba za jednego z najbardziej znanych tunerów niemieckiego producenta, wzięło na warsztat RS Q3 i nieco poprawiło osiągi względem wersji seryjnej. Czy robią wrażenie?

Wzrost mocy wynosi aż 10% i teraz mamy 440 KM i 520 Nm względem seryjnych wartości na poziomie 400 KM i 480 Nm. Dla jednych będzie to dużo dla innych niekoniecznie, ale tak czy inaczej wpływ na osiągi jest. Sprint do setki udało się skrócić z czasu 4,5 sekundy na 4,3 sekundy, a prędkość maksymalna została ograniczona 285 km/h. Zatem zaledwie 40 KM i 40 Nm pozwoliło nam uzyskać większą elastyczność samochodu i dzięki temu mamy jeszcze lepsze osiągi w aucie, które z założenia jest samochodem terenowo-rodzinnym. Niestety tuner nie podaje czasu 100-200, ale wydaje nam się, że zmiany na tym poziomie są jeszcze bardziej spektakularne jak na taki przyrost mocy.

RS Q3

Oprócz zmian mechanicznych ABT oferuje dla RS Q3 między innymi nowe felgi w rozmiarze 20 lub 21 cali, które pozwalają nieco zmniejszyć masę i wyeksponować układ hamulcowy. Tym razem nie zobaczymy żadnego dodatkowego pakietu ospojlerowania dla tego auta od ABT, a szkoda, bo jak wiemy z doświadczenia, tuner potrafi nadać jeszcze agresywniejszy wygląd swoimi produktami. Z drugiej strony RS Q3 wygląda dobrze w wariancie seryjnym, a dodatkowa moc może zaskoczyć niektórych kierowców na drodze, gdy będą chcieli się do tego auta przyrównać.

RS Q3

Foto. materiały prasowe tunera

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *