Tor Spa-Francorchamps już dzisiaj będzie świadkiem inauguracji sezonu prestiżowej serii DTM. Czego możemy się spodziewać po opóźnionym starcie?

Po ponad dziewięciu miesiącach oczekiwania, w końcu doczekaliśmy się kolejnego weekendu niemieckiej serii DTM. Pierwszy wyścig sezonu odbędzie się na legendarnym torze Spa-Francorchamps, zlokalizowanym w belgijskich Ardenach. Ostatni raz belgijski tor gościł zawody tej serii w 2005 roku, a jedynym zawodnikiem z obecnej stawki, który wystartował w tamtych zawodach był Jamie Green. Brytyjczyk zajął wtedy odległą 19. pozycję.

Podstawowe informacje o weekendzie DTM:

Nazwa toru: Circuit de Spa-Francorchamps
Długość toru: 7.004 km
Ostatni zwycięzca: Mika Hakkinen (Mercedes)
Ostatni rozegrany wyścig na tym torze: 2005 Dystans wyścigu: 55 minut + jedno pełne okrążenie

Po sezonie 2019

W poprzednim roku mistrzem serii został Rene Rast, który wręcz zdeklasował konkurentów. Jak dobrze wiemy, odejście Mercedesa postawiło pod ścianą organizatorów serii. Mimo to sytuacja DTM przez pewien czas wyglądała obiecująco, gdyż planowana była fuzja z japońską serią Super GT. Ostatecznie z tych planów niestety nic nie wyszło. Dodatkowo sytuację pogorszyły również inne problemy. Jednym z nich było odejście ekipy HWA. Wystawiała ona cztery samochody na licencji Astona Martina, jednak problemy z pozyskaniem partnera odpowiadającego za jednostkę silnikową sprawiły, że szwajcarska ekipa musiała zamknąć program w DTM po zaledwie jednym sezonie. To oznacza, że na starcie sezonu mamy zaledwie dwóch producentów wystawiających razem 16 aut, z czego 7 należy do BMW, a 9 do Audi. Dodatkowo swoje odejście ogłosiło już Audi, lecz dzięki kilku czynnikom marka z Ingolstadt może jednak zostać DTM. Nie jest to jednak przesądzone.

W sezonie 2020 ujrzymy tradycyjnie kilku debiutantów. Są nimi Harrison Newey, Fabio Scherer oraz Robert Kubica. Każdy z nich ma inne oczekiwania, ale jedno jest pewne – wszyscy z nich dadzą z siebie 100%.

Po testach DTM wiemy niewiele

Przed sezonem rozegrano testy na niemieckim torze Nurburgring. Najlepiej na nich spisywał się Austriak Ferdinand von Habsburg. Z racji zamknięcia granic, kilku kierowców nie wzięło w nich udziału. Jeden z zespołów Audi posunął się nawet do radykalnego kroku i sprowadził Harrisona Neweya na czas testów. Jak się okazało przygoda Brytyjczyka na tym się nie skończyła, gdyż zespół WRT postanowił zakontraktować go w miejsce Eda Jonesa, który utknął w Dubaju. Robert Kubica z kolei podkreślił fakt, że kontakt z czołówką miał tylko wtedy, gdy padało. Testy jednak w żadnej serii wyścigowej nie są miarodajne, więc na trzeźwą ocenę sytuacji przyjdzie nam zaczekać do dzisiejszych kwalifikacji.

DTM

Prognozowana pogoda w SPA

Tor z racji swojego położenia słynie z tego, że jedna część toru może być sucha, podczas gdy w drugiej pada. Niejednokrotnie doprowadzało to do różnych dziwnych sytuacji. W 2010 roku podczas wyścigu F1 niemalże cała stawka ścięła ostatnią szykanę, kiedy w tej części toru spadł lekki deszcz. Z kolei w późniejszej fazie wyścigu w pułapkę zmiennych warunków atmosferycznych wpadli m.in Sebastian Vettel, Fernando Alonso oraz Pedro de la Rosa. Mówiono, że zarówno w sobotę jak i niedzielę pogoda ma być dobra, a szanse na deszcz są niewielkie. Początek pierwszego treningu był jednak w warunkach nie nadających się na slicki. Reszta weekendu powinna trwać już bez psikusów pogody.

Oczekiwania względem Roberta Kubicy

Wielu polskich kibiców zainteresowało się tą serią tylko ze względu na postać Roberta Kubicy. Należy jednak pamiętać, że nie jest on pierwszym kierowcą z królowej sportów motorowych, który wylądował w DTM. Zawodnicy, którzy przebyli tę samą drogę, co Kubica, radzili sobie różnie. Wielu sympatyków Krakowianina chciałoby, by już w pierwszych wyścigach nasz as zdobywał solidne punkty. Jednak jak sam przyznał, jest to skok na głęboką wodę i wszystko musi przyjść z czasem.

Rozpiska weekendu DTM:

Sobota, 1 sierpnia (Eleven Sports 1): 09:00 trening
10:00 Studio live
10:50 Kwalifikacje DTM
11:20 Studio live
13:10 Studio live
13:25 Wyścig DTM
14:35 Studio live

Niedziela, 2 sierpnia (Eleven Sports 1):
10:00 Studio live
10:40 Kwalifikacje DTM
11:10 Studio live
12:45 Studio live
13:25 Wyścig DTM (Eleven Sports 1 oraz Super Polsat)
14:35 Studio live

DTM

Foto. materiały prasowe serii; @AudiSport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *