DTM

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Niemieckie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych powracają w ten weekend na Portimao. Będzie to największa stawka w historii DTM.

Seria DTM wreszcie powraca. Już w ten weekend inauguracja tegorocznych zmagań mistrzostw odbędzie się na torze Portimao w Portugalii. Najwyższa zatem pora na pigułkę najważniejszych informacji przed rozpoczęciem sezonu.

Czy będzie transmisja w Polskich źródłach?

Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych pytań dotyczących śledzenia rywalizacji. Dwuletnia umowa Eleven Sports dobiegła już końca, a prawa w związku z tym przejął serwis Viaplay. To zatem tam będzie możliwość oglądania wszystkich wyścigów DTM (treningi i kwalifikacje nie zostały jeszcze wpisane w ramówkę).

Największa stawka w historii serii

DTM 2022

Aż 29 samochodów z sześciu różnych marek, za których kierownicą zasiądą kierowcy różnego kalibru. Do tego występ gościnny już w pierwszym weekendzie. Takim rozmachem może pochwalić się seria DTM na sezon 2022.

Pełna stawka DTM na rozpoczęcie sezonu 2022:

KierowcaZespół / Samochód
🇩🇪 Maximilian Götz #1Mercedes-AMG Team WINWARD Racing / Mercedes-AMG
🇿🇦 Kelvin van der Linde #3Team ABT Sportsline / Audi R8
🇩🇪 Luca Stolz #4Mercedes-AMG Team HRT / Mercedes-AMG
🇮🇹 Alessio Deledda #6GRT grasser-racing.com / Lamborghini Huracán
🇨🇭 Ricardo Feller #7Team ABT Sportsline / Audi R8
🇧🇪 Esteban Muth #10Walkenhorst Motorsport / BMW M4
🇩🇪 Marco Wittmann #11Walkenhorst Motorsport / BMW M4
🇺🇸 Dev Gore #12Team Rosberg / Audi R8
🇩🇪 Maximilian Buhk #18Mercedes-AMG Team Mücke Motorsport / Mercedes-AMG
🇨🇭 Rolf Ineichen #19Grasser Racing Team / Lamborghini Huracán
🇦🇹 Lucas Auer #22Mercedes-AMG Team WINWARD / Mercedes-AMG
🇦🇹 Thomas Preining #24KÜS Team Bernhard / Porsche 911
🇦🇹 Philipp Eng #25Schubert Motorsport / BMW M4
🇬🇧 Esmee Hawkey #26T3 Motorsport / Lamborghini Huracán
🇩🇪 David Schumacher #27Mercedes-AMG Team WINWARD / Mercedes-AMG
🇿🇦 Sheldon van der Linde #31Schubert Motorsport / BMW M4
🇩🇪 René Rast #33Team ABT / Audi R8
🇮🇳 Arjun Maini #36Mercedes-AMG Team HRT / Mercedes-AMG
🇫🇷 Sébastien Loeb #37Red Bull AlphaTauri AF Corse / Ferrari 488
🇨🇭 Nico Müller #51Team Rosberg / Audi R8
🇮🇹 Mirko Bortolotti #63Grasser Racing Team / Lamborghini Huracán
🇩🇪 Marius Zug #66Attempto Racing / Audi R8
🇧🇷 Felipe Fraga #74Red Bull AlphaTauri AF Corse / Ferrari 488
🇦🇹 Clemens Schmid #85GRT grasser-racing.com / Lamborghini Huracán
🇩🇪 Maro Engel #88Mercedes-AMG Team GruppeM Racing / Mercedes-AMG
🇧🇪 Laurens Vanthoor #92SSR Performance / Porsche 911
🇳🇴 Dennis Olsen #94SSR Performance / Porsche 911
🇩🇰 Nicki Thiim #95T3 Motorsport / Lamborghini Huracán
🇨🇦 Mikaël Grenier #99Mercedes-AMG Team GruppeM Racing / Mercedes-AMG

Udowodnić swoją wartość

Maximilian Goetz

Maximilian Goetz bez wątpienia będzie miał niełatwe zadanie. Pomimo naprawdę solidnego sezonu 2021, jego pierwszy tytuł w serii DTM już na zawsze będzie powiązany z kontrowersjami wokół finału. Teraz Niemiec stanie w pozycji obrońcy tytułu mistrzowskiego, której z pewnością towarzyszyć będzie widmo zeszłorocznych wydarzeń.

Powrót mistrza DTM

Rene Rast

Do stawki po roku nieobecności powraca trzykrotny mistrz i bez wątpienia jeden z najlepszych kierowców w historii serii, Rene Rast. Przed Niemcem czeka spore wyzwanie, ponieważ DTM, do której wrócił, nie jest tą samą serią, jaką opuszczał. Czas pokaże, jak Rene poradzi sobie w nowej formule mistrzostw, ponieważ ta znacząco odbiega do tej, w której dominował.

Gościnny występ legendy

Sebastien Loeb

Już w pierwszej rundzie sezonu zobaczymy gościnny występ rajdowej legendy, mianowicie Sebastiena Loeba. Dziewięciokrotny mistrz WRC zostanie w rezultacie wrzucony w naprawdę różnorodną stawkę samochodów GT3. Francuz zastąpi Nicka Cassidy, zasiadając zatem za kierownicą Ferrari 488 GT3 w barwach AlphaTauri AF Corse.

Kolejny młody Schumacher

David Schumacher

Kiedy tylko w jakiejś serii wyścigowej pojawi się nazwisko Schumacher, od razu przykuwa ono uwagę wszystkich. Nie inaczej jest i tym razem, kiedy to w DTM za kierownica Mercedesa w barwach teamu WINWARD zadebiutuje David Schumacher. Jest on oczywiście synem Ralfa Schumachera, brata siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1, Michaela.

Jedyna kobieta w stawce

Esmee Hawkey

Esmee Hawkey, w przeciwieństwie do Sophii Floersch, postanowiła kontynuować swoją przygodę w DTM. Brytyjka znowu będzie startować w Lamborghini Huracanie, w którym to też ubiegłego roku zdobyła swoje pierwsze punkty.

Pierwszy pełny sezon DTM dla Porsche

Porsche

Choć Porsche wystartowało już w zeszłorocznym weekendzie na Nurburgringu, tak był to jedynie występ gościnny. Tym razem jednak mówimy tutaj o pełnowymiarowych startach, z kampaniami wyścigowymi na cały sezon.

Nowe BMW M4 GT3

BMW M4 GT3 DTM

Znane z zeszłego sezonu M6 GT3 ze względu na swój wiek przechodzi na emeryturę. Kierowcy bawarskiej marki wreszcie doczekali się M4 GT3, której premiera stale się przeciągała. Daje to im zatem nadzieję na walkę o wyższe cele.

DTM znowu uczy się na błędach

DTM

Pomimo rozwiązania kwestii z kosztowności pojazdów, DTM ponownie musiało się zmierzyć z gigantycznym problemem. Tym razem ucierpiał przede wszystkim wizerunek serii wśród widzów, których zniesmaczyła sytuacja z finału sezonu 2021. Dla wielu Liam Lawson został okradziony po nieczystej walce z Kelvinem van der Linde, a następnie poleceniach zespołowych Mercedesa. Włodarze serii nie są jednak głusi i ślepi. Postanowili zatem zmienić przepisy. W związku z tym za polecenia zespołowe grozić może teraz nawet wykluczenie z mistrzostw. Jest to bez wątpienia najważniejsza zmiana, chociaż znajdą się również inne równie istotne. BoP będzie bardziej elastyczne niż w zeszłym roku, aby ułatwić wyrównanie stawki. Ponadto wprowadzone zostaną wirtualny samochód bezpieczeństwa, Full Course Yellow oraz zmiany w procedurach startu i neutralizacji.

Kalendarz na sezon 2022

DTM

Kalendarz DTM, podobnie jak w ostatnim sezonie, składać się będzie z ośmiu weekendów, na które przypadnie łącznie 16 wyścigów. Względem ubiegłego roku żegnamy się z takimi obiektami jak Monza, Assen czy Zolder, bo ich miejsce zajmą Imola, Spa i Portimao. Seria powróci również do przedpandemicznej tradycji, a sezon zakończy się Hockenheimringu.

Foto. materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *