Valentino Rossi twierdzi, że Yamaha potrzebuje zmian w zespole testowym i jego programie, by wyciągnąć z niego pełny potencjał.

Yamaha ma najwięcej zwycięstw wśród wszystkich producentów MotoGP w tym sezonie. Zgarnęli oni siedem wygranych na trzynaście wyścigów. Trzy wiktorie ma na swoim koncie Franco Morbidelli. Włoch znajduje się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej na jedną rundę przed końcem tego przedziwnego sezonu. Problem w tym, że wygrywa on na motocyklu z 2019 roku.Kierowców na maszynach z tego roku pogrążyła konsekwentność, a raczej jej brak. Fabio Quartararo nie licząc swoich zwycięstw był tylko raz w pierwszej piątce. Identyczna sytuacja jest u Mavericka Vinalesa. Poza jego zwycięstwem w Misano i podwójnym podium w Jerez, tylko raz ukończył on w TOP 5. Valetnino Rossi zaś w tym sezonie miał ogromnego pecha. Sezon zaczął się od awarii silnika, później trzy wywrotki z rzędu, a na koniec pozytywny wynik na obecność COVID-19 i pauza przez dwa weekendy w Aragonii. Ma tylko jedno podium na swoim koncie. Włoch twierdzi, że jednym z największych problemów Yamahy jest niezrozumienie swojego tegorocznego motocykla.

Przede wszystkim jest podstawowy problem. Do 2020 roku wszystkie inne zespoły miały bardzo aktywny zespół testowy, który jeździł po Europie i z europejskimi zawodnikami, takimi jak Michele Pirro, Dani Pedrosa i Stefan Bradl. Yamaha nie ma takiego zespołu. Był tylko ten, który jeździł w Japonii z japońskimi kierowcami testowymi. Największym problemem nie jest nawet to, że jeździli oni po torach, które nie mają nic wspólnego z europejskimi.

Valentino Rossi, Yamaha
Valentino Rossi

Yamaha miała w zeszłym roku europejski zespół testowy z Jonasem Folgerem, który został wyrzucony przed sezonem 2020. Chcieli mieć zjednoczony zespół testowy, łączący europejską i japońską część składu wyścigowego, ale działający poza Japonią. Niestety trafił się COVID-19 i plany testowe Jorge Lorenzo zostały całkowicie zniszczone. Hiszpan był tylko cztery razy na zeszłorocznej maszynie – z czego ostatni raz przyjechał do Portugalii w poprzednim miesiącu. Lorenzo został zastąpiony na 2021 rok przez Cala Crutchlowa, który odchodzi z LCR Hondy po tym sezonie. Rossi przyznał, że widziałby Andreę Dovizioso w tej roli, który był bliski porozumienia, zanim zdecydował się na przerwę od startów, ale z uśmiechem na twarzy przyjął przybycie Crutchlowa.

Yamaha potrzebuje w przyszłym roku dobrego zespołu testowego w Europie. Bardzo bym chciał, gdyby zawodnikiem testowym był Dovizioso, ponieważ jest on bardzo szybkim, wrażliwym i bardzo doświadczonym zawodnikiem. Crutchlow również ścigał się w tym roku. Jeśli ma motywację, to będzie tym, który może doprowadzić motocykl do granic możliwości. Potrzebujemy jednak czegoś więcej niż tylko doświadczonych zawodnicy. Potrzebny też dobry program zespołu testowego.

Valentino Rossi, Yamaha
Valentino Rossi

Foto. materiały prasowe zespołu

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *