Jorge Martin wygrywa kwalifikacje do Grand Prix Malezji, fantastyczna jazda Marca Marqueza i problemy zawodników walczących o tytuł.

Jorge Martin w trybie Martinator po raz kolejny, Hiszpan zdeklasował rywali w kwalifikacjach i ustanowił nowy rekord toru w Malezji. Pierwszą linię uzupełnili Bastianini i Marc Marquez.

Przebieg Q1

Pierwsza sesja kwalifikacyjna zapowiadał się naprawdę emocjonująco, a to dlatego, że mieliśmy w niej lidera klasyfikacji generalnej, Francesco Bagnaię, oprócz Włocha mieliśmy też Jacka Millera i Marca Marqueza. Francesco Bagnaia miał jeden cel, po prostu pojechać jak burza, tak też zrobił. Wyjechał od razu na tor, za nim Marquez i reszta, jednak podczas okrążenia kwalifikacyjnego Włoch po prostu zniknął ośmiokrotnemu mistrzowi świata z radaru. 1:58.895, taki czas wykręcił na dzień dobry Bagnaia, jednak zawodnik Ducati nie chciał odpuszczać i na kolejnym kółku pojechał jeszcze lepiej, urywając kolejne dwie dziesiąte. Drugi był Jack Miller, natomiast na odległej jedenastej pozycji był Marc Marquez, zawodnik Repsol Hondy miał spore problemy w treningach i odpadnięcie w Q1 nie byłoby wielką sensacją. Jednak Ducati wyjęło pomocną dłoń, a to dlatego, że postanowili trochę przekombinować ze strategią w kwalifikacjach. Jack Miller drugą próbę spalił i przygotowywał się do trzeciego kółka, jednak za nim był Marc Marquez, Australijczyk zaczął swoje kółko, ale zaliczył wywrotkę w ślimaku (drugi zakręt) Marquez przejechał obok niewzruszony, Hiszpan pojechał fantastyczne kółko i awansował do Q2 kosztem Millera.

https://twitter.com/MotoGP/status/1583720850485673985?cxt=HHwWgoCgyZ_uwPorAAAA

Przebieg Q2

Bagnaia naładowany pozytywną energią po pierwszej części czasówki od razu wyjechał na tor w Q2, za nim wyjechali pozostali. Jednak pierwsze kółko było naprawdę mizerne w wykonaniu Włocha. Szybko przebili jego czasy inni zawodnicy, aż w końcu nadciągnął Jorge Martin, który znalazł się na prowizorycznym Pole Position z czasem 1:58.021. Quartararo i Aleix Espargaro także nie powalili na kolana podczas swoich okrążeń. Zwłaszcza źle to wyglądało u Francuza, który był gorszy nawet od Morbidellego, a wiemy jak świetny sezon ma wicemistrz świata z sezonu 2020.

Jorge Martin

Bagnaia wyjechał pod koniec kwalifikacji na drugą próbę, próbę , która miała dać pierwsze pole startowe, za nim jechał Marc Marquez, pierwszy sektor jeden i drugi odpalił na czerwona, jednak dla Pecco kwalifikacje skończyły się już w zakręcie numer cztery. Marquez pojechał dalej i po niesamowitej walce ze swoim motocyklem wskoczył na trzecie miejsce. Nikt już nie zagroził Marquezowi, natomiast Martin jeszcze podkręcił tempo, bijąc swoje poprzednie rekordowe kółko o dwie dziesiąte i tak oto Martin z czasem 1:57.790 wystartuje do jutrzejszego Grand Prix z Pole Position. Fabio Quartararo na ostatnim kółku popełnił duży błąd i ostatecznie nie poprawił swojego czasu. Pierwsza trójka, walcząca o tytuł wystartuje z odległych miejsc, Bagnaia z 9 miejsca, Espargaro z 10, a Quartararo z 12.

Fot: materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *