Mille Miglia

Francesca Fonio poniższym projektem Alfy Romeo Mille Miglia Spider przywraca do życia wspomnienia włoskiego święta motoryzacji z połowy XX wieku.

Mille Miglia to ikoniczny dla motorsportu wyścig, organizowany w latach 1927-1957. Był on poprowadzony przez publiczne drogi na Półwyspie Apenińskim, a jak sama nazwa wskazuje trasa wynosiła około tysiąca mil. Historia Alfy Romeo w tych legendarnych zawodach jest naprawdę okazała. Włoski producent ma na koncie najwięcej, bo aż 11 zwycięstw w latach 1928-1947. Ostatni triumf zdobył Clemente Biondetti za kierownicą auta 8C 2900B Berlinetta Touring. Po tragedii w 1957 roku, w wyniku której na trasie rajdu zginął ówczesny kierowca Ferrari w Formule 1 Hiszpan Alfonso de Portago, jego pilot i dziewięciu widzów, zrezygnowano z organizacji zawodów. Od 1982 organizowane jest Mille Miglia Storica, lecz jest to tylko namiastka prawdziwej rywalizacji. A gdyby tak wskrzesić historię?

Studentka Instytutu Sztuki Użytkowej i Wzornictwa w Turynie, Francesca Fonio zaprojektowała nową wersję Mille Miglia Spider. Nową? Tak, Alfa Romeo już kilka lat temu stworzyła model o tej samej nazwie, a dokonała tego w 2008 roku. Samochód powstał na bazie Brery Spider, a napędzał go silnik JTS V6 o pojemności 3.2 litra i mocy 260 koni mechanicznych. Specjalnie dla tego modelu opracowano krwisty odcień ,,Rosso 8C” nawiązujący do koloru aut Alfy z lat 30. i 40., a także dodano charakterystyczny dla marki znak Quadrifoglio. Wyprodukowano jedynie 11 sztuk tego auta w odniesieniu do 11 zwycięstw włoskiego producenta w wyścigu.

Mille Miglia

Jak więc prezentuje się render… drugiej generacji? Przede wszystkim była to próba połączenia ponadczasowych sukcesów Alfy Romeo w wyścigach i nowoczesnego speedstera. Francesca bardzo dokładnie opisała swój koncept i prace projektowe na swoim profilu na portalu Behance. Ilość pracy włożonej w ten projekt naprawdę robi wrażenie. Widać sporo inspiracji najnowszą Giulią, choć bazą była Alfa Romeo tipo 8C 2900B z 1938 roku.

Mille Miglia

Auto wygląda na bardzo skrupulatnie przygotowane pod względem aerodynamiki, a cieniutkie LED-y i ascetyczny tył pojazdu nadają MMS-owi futurystycznego klimatu. Nie zapomniano jednak o nawiązaniach do przeszłości, bo mając w pamięci samochody Alfy z okresu, który Mille Miglia Spider ma przywoływać, a także wczesne bolidy Formuły 1, można by rzec: ,,Gdzieś to już widziałem…“.

Takie auto oczywiście nie ma racji bytu w obecnym katalogu włoskiego producenta (i pewnie każdego innego na świecie). Za marzenia jednak nikt nie karze. Auto wygląda specyficznie, szczególnie z tyłu i ten render nie każdemu może przypaść do gustu. Jednakże za tak odważną próbę połączenia przeszłości z przyszłością należą się Francesce wielkie brawa!

Mille Miglia

Foto. profil Francesci Tonio, Behance; Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *