Za nami czwarta runda F3. Wyścigi tej serii na torze Silverstone okazały się niezwykle emocjonujące. Zapraszam do podsumowania obu wyścigów

Przed startem wyścigu głównego F3 na torze Silverstone, David Schumacher zgłosił problem z hamulcem. Z Pole Position ruszał Logan Sargeant. Start był równy i czysty, ale ze swojego pola nie wystartował Alessio Deleda. W zakręcie numer pięć Max Fewtrell złapał trochę pobocza, ale to niestety wystarczyło by spaść z piątej pozycji na osiemnastą. Pod koniec pierwszego okrążenia w zakręcie Stowe Liam Lawson wyprzedził Sargeanta i objął prowadzenie. Problemy pod koniec okrążenia miała Sophia Floersch która została obrócona w zakręcie Vale, tym samym spadła na sam dół stawki. Na trzecim okrążeniu wypadł z toru w żwir Matteo Nannini. Wywołało to wirtualny samochód bezpieczeństwa, ale Włochowi na szczęście udało się wyjechać z pułapki żwirowej. Po tej wirtualnej neutralizacji, Alex Smolyar zaspał nieco przez co stracił kilka pozycji, jednak szybko wziął się za odrabianie strat.

Image


Na szóstym okrążeniu Piastri wyprzedził po zewnętrznej w zakręcie Stowe Sargeanta awansując tym samym na pozycję drugą. Na okrążeniu dziewiątym Sebastian Fernandez wyprzedził Clementa Novalaka zaraz w pierwszym zakręcie. Od tego właśnie okrążenia Piastri zaczął czaić się za Liamem Lawsonem. Na jedenastym okrążeniu Australijczyk chciał tak samo wyprzedzić Lawsona jak Sargeanta po zewnętrznej w zakręcie Stowe, ale po wyjściu z tego zakrętu podbiło go na tarce, oboje walczyli jeszcze przez kilka zakrętów, ale to Lawson obronił pierwsze miejsce. Chwilę później doszło do kolizji z udziałem Jacka Doohana i Benta Viscaala, którzy zaparkowali przy wjeździe do starej alei serwisowej. Choć sama kolizja była spowodowana kontaktem między Viscaalem a nowym kierowcą Carlina Benem Bernicoatem, Viscaal odbił się od niego i się obrócił a Doohan wjechał w zawodnika MP Motorsport.

F3
F3

Tak oto od dwunastego do piętnastego okrążenia mieliśmy znowu Samochód Bezpieczeństwa. Na szesnastym okrążeniu wznowiono rywalizację, jednak nie potrwała ona zbyt długo ponieważ na końcu okrążenia, w przedostatnim zakręcie obrócił się Olllie Caldwell po kontakcie z pechowcem z początku wyścigu, czyli Fewtrellem który przebił mu oponę, a sobie uszkodził zawieszenie. Do tego doszedł jeszcze Lukas Dunner, który z impetem uderzył w stojący bolid Caldwella i przepołowił go. Szczęście w nieszczęściu nie został on tak przepołowiony jak rok temu bolid Ś.P Anthoina Huberta przez Juana Manuela Correę w F2 i tylko tył bolidu został oddzielony od reszty. Nikomu nic się nie stało. Do końca wyścigu dojechano jednak za samochodem Bezpieczeństwa, ponieważ trzeba było uprzątnąć bolidy wymienionej wyżej trójki i oczyścić fragment toru z płynu, który wylał się po tej kolizji. Wygrał Lawson, drugi był Piastri a trzeci przyjechał Sargeant.

Przebieg drugiego wyścigu

F3 start

Do drugiego wyścigu serii F3, pierwsza dziesiątka wyruszyła w odwrotnej kolejności. Tak więc pierwszy ruszał Smolyar, a obok niego był Beckmann. Wszyscy ruszyli po raz kolejny w ten weekend – bardzo czysto, bez żadnych kontaktów i wyjazdów poza tor. Jednak już okrążenie później doszło do przepychanek w wyniku których lider klasyfikacji generalnej Oscar Piastri wypadł poza tor, po tym jak wywiózł go Hiszpan Sebastian Fernandez i spadł przez to aż na piętnastą pozycję. Na szóstym okrążeniu wyjechał samochód bezpieczeństwa z powodu stojącego bolidu Igora Fragi, który się zepsuł.

Najprawdopodobniej była to skrzynia biegów. Na ósmym kółku Samochód Bezpieczeństwa zjechał z toru i zaczęto na nowo rywalizację. Na jedenastym okrążeniu Logan Sargeant wyprzedził Verschoora awansując tym samym na pozycję ósmą. Kolega Amerykanina, czyli lider klasyfikacji generalnej Oscar Piastri zjechał do boksu z problemem w postaci otwartego skrzydła DRS. Chwilę później wycofał się z wyścigu. Na trzynastym okrążeniu Lawson próbował wyprzedzić Vestiego, ale Duńczyk się wybronił i tak samo było okrążenie później. Beckmann przymierzał się do lidera wyścigu, którym był Smolyar i zaatakował go, ale nieskutecznie.

F3

Na osiemnastym kółku po raz kolejny spróbował, ale znowu Rosjanin się wybronił. Na tym samym okrążeniu najwidoczniej rozgniewana po sobotnim incydencie Sophia Floersch postanowiła pokazać pazur i wywiozła Camerona Dasa poza tor. Do końca wyścigu już się nic nie zmieniło. Jednak po wyścigu Alexander Smolyar za liczne falowanie na prostych dostał karę pięciu sekund i spadł na szóste miejsce. Sophia Floersch niestety tak samo została “nagrodzona” pięcioma sekundami kary i spadła w tym samym z dwudziestej pierwszej pozycji na dwudziestą piątą. Wyścig wygrał Beckmann, drugi był Novalak a trzeci skończył Alex Peroni. Tuż za nim uplasowali się kolejno Vesti i Sargeant, na szóstej pozycji zakończył wyżej wymieniony Smolyar. Ostatnie cztery punktowane miejsca zajęli Lawson, Pourchaire, Verschoor i Hughes.
Piastri pomimo nieudanego wyścigu sprinterskiego jest nadal liderem, z dość bezpieczną przewagą siedemnastu punktów nad drugim Sargeantem.

Foto : Twitter F3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *