Dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata Valentino Rossi poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, iż sezon 2021 będzie jego ostatnim w MotoGP.

Dzisiejszą informacją, która została potwierdzona przez samego zainteresowanego po godzinie 16:00 na konferencji prasowej, mało kto jest zaskoczony, lecz i tak wywołała ona ogromne poruszenie w świecie sportów motorowych. Niekwestionowana legenda i drugi najbardziej utytułowany motocyklista w historii Królewskiej Klasy Mistrzostw Świata, Valentino Rossi wraz z końcem sezonu 2021 odejdzie na sportową emeryturę.

Statystyki ,,Doktora” w królewskiej kategorii MotoGP są wręcz oszałamiające – w 363 startach [stan na 5.08.2021 r.] Valentino odniósł 89 zwycięstw, a 199 razy zdołał on stanąć na podium. Najpiękniejszym epizodem jego kariery bez wątpienia były lata 2001-2005, kiedy to kolejno z Hondą oraz Yamahą przez pięć lat z rzędu zdobywał tytuł mistrza świata. Ta sztuka udała mu się później jeszcze dwukrotnie, w latach 2008 oraz 2009. Nie wolno również zapominać o jego tytułach mistrzowskich w kategorii 125cc (1997) oraz 250cc (1999). Łącznie daje to niebywałą liczbę aż dziewięciu tytułów mistrzowskich.

W tym roku Rossi stracił miejsce w fabrycznym zespole Yamahy i ściga się w zespole Petronas Yamaha SRT. Pod względem punktowym jest to jednak jego najgorszy sezon w karierze – po dziewięciu rundach ma na koncie zgromadzonych zaledwie 19 oczek. Wiele osób otwarcie mówiło, iż czas Doktora dobiegł już końca, a dla niego samego najlepszą opcją będzie emerytura. Rossi w końcu wziął te rady do serca, o czym poinformował dzisiaj za pośrednictwem konferencji prasowej. Miejsce również nie jest przypadkowe, bowiem Valentino ogłosił swoją decyzję na torze Red Bull Ring – tam zdobył swoje pierwsze podium w juniorskiej kategorii 125cc w 1996 roku (!).

Valentino Rossi

Mówiłem już, że w trakcie sezonu podejmę decyzję i ogłoszę ją po przerwie wakacyjnej. Zdecydowałem się zakończyć karierę wraz z końcem tego roku, więc niestety będzie to mój ostatni sezon jako zawodnika MotoGP. To dla mnie bardzo smutny i trudny moment, trudno jest mi powiedzieć i uzmysłowić sobie, że w przyszłym roku nie będę ścigać się na motocyklach. Robię to od mniej więcej trzydziestu lat, więc następny rok będzie dużą zmianą w moim życiu.

Valentino Rossi podczas konferencji prasowej

Dziedzictwo Valentino Rossiego będzie jednak naprawdę mocno namacalne w MotoGP – już w przyszłym roku do sportu wchodzi bowiem zespół VR46, który jest kolejnym etapem rozwoju akademii Doktora. Przed Włochem jednak jeszcze druga połowa obecnego sezonu, po którym będzie mógł udać się na jakże zasłużoną emeryturę. Grazie Vale!

Foto. materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *