Grand Prix Węgier MotoGP może po wielu latach nieobecności powrócić do kalendarza serii dzięki nowej inwestycji niedaleko Debreczyna.

Grand Prix Węgier w MotoGP odbyło się tylko dwa razy w 1990 roku i 1992. W 1990 roku wyścig wygrał Australijczyk Mike Doohan w barwach Rothmans Honda. Podium uzupełnili Eddie Lawson z Yamahy i Kevin Schwantz z Suzuki. Natomiast w sezonie 1992 runda na Węgrzech zakończyła się amerykańskim podium. Zwyciężył Eddie Lawson w zespole Cagiva Corse, a podium uzupełnili Doug Chandler z Suzuki i Randy Mamola na motocyklu Yamahy.

Pewnie wielu osobom mogłoby się wydawać, ze wyścig na Węgrzech w 2023 odbędzie się na znanym wszystkim fanom Formuły 1 torze Hungaroring. Nic bardziej mylnego – w kraju Madziarów planowana jest nowa inwestycja związana z motorsportem. Na razie niewiele wiadomo o układzie toru, który ma zostać zbudowany nieopodal Debreczyna we wschodniej części kraju. Pogłoski o powrocie MotoGP na Węgry można było usłyszeć już w czerwcu 2020 roku.

Szef Dorny, Carmelo Ezpeleta podpisał umowę z Józsefem Pacza, dyrektorem wykonawczym Kelet Megzarorszag Versenypalya Kft. Koszty budowy toru szacuje się na około półtora miliarda funtów. Jednym z głownych celów budowy tego toru jest stworzenie ze wschodniej części kraju centrum motoryzacyjnego. Nie można wykluczyć tez możliwości przejścia Formuły 1 na nowy węgierski tor.

Wyścig w Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska zrobiła dość spore zamieszanie w ostatnich miesiącach, a to za sprawą organizacji wyścigu Formuły 1 na ulicach Jeddah w 2021 roku. Następnie w planach jest przeniesienie tego Grand Prix na tor w kompleksie rozrywkowym Qiddiya. Prezydent Saudi Automobile Federation, książe Khalid bin Sultan Al Faisal Al Saud potwierdził, iż planują organizacje wyścigu MotoGP.

Grand Prix Arabii Saudyjskiej, nitka toru

Chcemy być gospodarzem wszystkich najważniejszych imprez sportów motorowych, a MotoGP jest jednym z najczęściej obserwowanych przez obywateli Arabii Saudyjskiej. Budujemy miasto motorowe w Qiddiya z ponad 10 torami do rajdów, imprez cross country, rallycrossu, motocrossu… na najlepsze zawody na świecie. I oczywiście chcielibyśmy zorganizować MotoGP jak tylko będziemy przygotowani, ponieważ są to bardzo ekscytujące wyścigi.

Khalid bin Sultan Al Faisal Al Saud

Foto. materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *