Redaktor | Fotograf

Według szefostwa francuskiej marki, nie mamy się spodziewać następcy modelu Peugeot 308 GTI poprzedniej generacji. Najmocniejszą odmianą w ofercie póki co będzie 225 konna hybryda.

Peugeot bez wątpienia ma długą historię tworzenia usportowionych wersji swoich samochodów. Modele takie jak 205 GTI, czy T16 na stałe zapisały się w historii motoryzacji. Niestety, teraz wszystko wskazuje na to, że ten rozdział zostanie przez francuską markę zamknięty. Przy okazji wczorajszej prezentacji nowej generacji 308 sporo nadziei dał bardzo sportowy design samochodu. Czy powstanie Peugeot 308 GTI? Od dawna mówiło się o możliwości adaptacji napędu na 4 koła z wykorzystaniem silników elektrycznych, jednak teraz wszystko to zostało przekreślone przez szefostwo marki.

Peugeot 308 GTI

Chodzi oczywiście o normy emisji spalin i spadek popularności takich samochodów. Jest to coraz mniej opłacalne, nawet gdy wykorzysta się do tego wersje hybrydowe. Niektórym producentom się to udaje, jednak 308 GTI nigdy nie było równie popularne co pozostałe hot-hatche. Ponadto nie ma możliwości powstania wersji Sport Engineered, tak jak ma to miejsce w przypadku modelu 508. Dzięki napędowi na 4 koła taka wersja z pewnością byłaby ciekawą propozycją. Moc wyniosłaby zapewne około 300 koni.

Peugeot 308 GTI

W związku z brakiem typowo usportowionych wersji 308, na szczycie pozostanie wersja 225-konna. Jest to identyczna moc, którą w poprzedniej generacji rozwijała benzynowa odmiana GT. W tym przypadku będzie to jednak hybryda, a więc waga pojazdu będzie dość pokaźna. Peugeot póki co nie wspomniał o wersji elektrycznej 308. Jest ona jednak bardzo prawdopodobna. Możliwe, że pojawi się kilka odmian różniących się mocą. W tym temacie mocniejsza wersja sportowa jest bardziej prawdopodobna.

Niestety, Peugeot skutecznie odchodzi od sportowych wersji swoich mniejszych modeli. Nowy 208 także nie doczeka się odmiany GTI. W przypadku 308 póki co będziemy musieli się zadowolić 225-konną hybrydą. Niedługo prezentacji powinna się doczekać także odmiana kombi. Nie powinna jednak ona przynieść rewolucji w kwestii technicznej czy silnikowej. Na drogach nowej generacji 308 możemy się spodziewać już w drugiej połowie tego roku.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *