Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Żywotność każdego akumulatora (przynajmniej w aktualnych czasach) kiedyś się skończy, te samochodowe zdaniem producentów mają trwałość na poziomie 5-6 lat. Kiedy już nastąpi ten moment, nie do końca wiadomo czy wymianę zrobić samodzielnie, czy jednak w warsztacie. Postaramy się na to odpowiedzieć lub przynajmniej wskazać pewne zagrożenia.

Przy perfekcyjnym użytkowaniu akumulator może posłużyć nam nawet 10 lat, chodzi o pokonywanie raczej dłuższych, niż krótszych tras, cykliczne sprawdzanie napięcia czy doładowywanie w razie potrzeby, ale tak, czy inaczej zawsze w końcu spotka go wymiana. Udanie się do profesjonalnego warsztatu niweluje w zasadzie większość potencjalnych zagrożeń wymiany samodzielnej, co naświetlimy poniżej.

Akumulator – czy to już czas na wymianę?

Gdy auto nie chce odpalić, a ładowanie akumulatora nie działa, to wszystko jasne, baterię trzeba wymienić na nową. Co zrobić, żeby nie spotkał nas nieplanowany dłuższy postój? Jak wyprzedzić konsekwencje zużytego akumulatora? Możemy okresowo sprawdzać go multimetrem, to stosunkowo tanie urządzenie dostępne w nawet w marketach. Wybierając test napięcia, zdajemy się na wynik: 12,5 V to znak, że wszystko ok, poniżej 12 V to całkowite rozładowanie lub nawet uszkodzenie akumulatora.

Akumulator – wymiana w domu czy w warsztacie?

Akumulator – wymiana a nowoczesne samochody

Proces wymiany akumulatora nie jest zbyt skomplikowany, co opiszemy w kolejnym akapicie, natomiast jeśli chodzi o nowoczesne samochody, szczególnie te wyższych klas, to zrobienie tego samodzielnie może być niemożliwe. Chodzi oczywiście o elektronikę w samochodzie, systemy typu START-STOP czy układ zarządzania akumulatorem, wymagają specjalistycznych urządzeń diagnostycznych podczas wymiany. Często trzeba też zewnętrznie podtrzymywać prąd w układzie elektrycznym samochodu, aby nie doszło do resetu układów. W takiej sytuacji wizyta w profesjonalnym serwisie jest koniecznością.

Akumulator – wymiana w domu czy w warsztacie?

Akumulator – wymiana samodzielna

Jak pisaliśmy wyżej, proces wymiany nie jest skomplikowany, ale trzeba przestrzegać określonych zasad:

  1. Wyłącz wszystkie elementy korzystające z baterii m.in. światła, zapłon, radio.  
  2. Wyciągnij kluczyki z auta (przy wyjmowaniu akumulatora centralny zamek może zaryglować drzwi automatycznie). 
  3. Odłącz „masę” – kabel ujemny od akumulatora (bardzo ważne).  
  4. Odepnij dodatni kabel.  
  5. Odkręć mocowania akumulatora. 
  6. Sprawdź miejsce na akumulator w aucie, możliwe, że będzie wymagało czyszczenia przed umieszczeniem nowego.  
  7. Wyczyść klemy (szczotka druciana będzie wystarczająca). 
  8. Wstaw nową baterię, zamocuj ją solidnie na miejscu.  
  9. Podłącz klemy – najpierw dodatnią, dopiero potem ujemną.  

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub czegoś nie wiesz, najlepiej udać się do profesjonalnego warsztatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *