Yamaha za nieprzestrzeganiu protokołów zmian technicznych, została ukarana 50 punktów. Zawodnicy zachowali zdobyte punkty.

W czwartkowy poranek Yamaha była już na dywaniku, ponieważ uznano za winnych używania nielegalnych jednostek napędowych podczas GP Hiszpanii. Od tamtego wyścigu stwierdzili, że w motocyklach z Japonii używano silników z nieprawidłowymi zaworami. Wcześniejsze jednostki nie były zgłoszone wraz z próbnym silnikiem, który był przed sezonem dany do homologacji. Zrobili tę ​​zmianę bez jakiejkolwiek zgody stowarzyszenia producentów. Orzeczenie FIM w czwartkowy wieczór stwierdziło, że jest to wynik „wewnętrznej pomyłki” i spowodowało, że stracił 50 punktów z mistrzostw konstruktorów producentów. Oznacza to odjęcie dwukrotnej zdobyczy punktowej zwycięzcy Grand Prix Hiszpanii, Fabio Quartararo.

Yamaha

Yamasze zabrano również 20 punktów w klasyfikacji drużynowej, a Petronas SRT stracił aż 37 “oczek”. Utrata tych zdobyczy w tabeli konstruktorów oznacza, że ​​Yamaha zajmuje trzecie miejsce wśród producentów ze 158 punktami za nowymi liderami Ducati, które zebrało ich 171 i Suzuki na 163. W tabeli zespołowej Yamaha wylądowała na piątym miejscu za KTM-em, podczas gdy Petronas Yamaha utrzymuje drugie miejsce, lecz stratę 44. punktów do prowadzącej ekipy Suzuki można nazwać przepaścią. Zawodnicy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ ani Fabio Quartararo, ani Franco Morbidelli, czy też Maverick Vinales nie zostali ukarani odjęciem punktów. Ta trójka na trzy rundy przed końcem jest w zasięgu lidera klasyfikacji, Joana Mira.

Yamaha

Problemy z silnikami Yamahy nie były niespodziankami, po niepowodzeniach Valentino Rossiego i Morbidellego w pierwszych dwóch wyścigach w Jerez. Zmusiło to do zmniejszenia obrotów całej czwórce. W fabryce stwierdzono, że usterki Yamahy są spowodowane wadliwymi zaworami. Yamaha zwróciła się do grupy producentów o rozszczelnienie silników, aby zmienić je z powodu problemów z niezawodnością. Jednak pojawił się nielada problem, gdy japoński producent nie przysłał żądanego dokumentu od dostawcy zaworów, który przyznał się do winy.

MISTRZOSTWA KONSTRUKTORÓW:
Ducati – 171
Suzuki – 163
Yamaha – 158
KTM – 143
Honda – 117
Aprilia – 36

KLASYFIKACJA ZESPOŁOWA:
Zespół Suzuki Ecstar – 242
Petronas Yamaha SRT – 198
Zespół Ducati – 180
Red Bull KTM Factory Racing – 157
Monster Energy Yamaha – 156
Pramac Racing – 128

Foto. materiały prasowe zespołu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *