Tor Istanbuł Park

Sensacji kalendarzowych ciąg dalszy! Po kilku latach przerwy, do kalendarza Formuły 1 wraca tor Istanbul Park.

Istanbul Park był uwielbiany zarówno przez kierowców, jak i przez kibiców. Znakiem rozpoznawczym obiektu jest słynny, czterowierzchołkowy ósmy zakręt. Zawodnicy lubili ten tor, na którym często dochodziło do różnych niecodziennych zdarzeń. Tak było chociażby w 2010 roku, kiedy Sebastian Vettel uderzył w Marka Webbera, pozbawiając zespół Red Bulla sporych punktów. Ostatni wyścig Formuły 1 na tureckim torze rozegrano w 2011 roku. Zawody wygrał wtedy Sebastian Vettel. Od tamtej pory, co jakiś czas pojawiały się plotki o możliwości powrotu Grand Prix Turcji do kalendarza, królowej sportów motorowych. Niewiele zabrakło, by wyścig wrócił do łask w sezonie 2018. Tak się jednak nie stało. Ponadto rozmowy z przedstawicielami F1 zostały wykorzystane w celach propagandowych, co omal definitywnie nie pozbawiło kraju szans na goszczenie wyścigu.

Istanbul Park

Jak widać, stare rany zostały zagojone i włodarze zarówno Turcji, jak i królowej sportów motorowych porozumieli się. Jest to z pewnością bardzo dobra informacja, bo być może wyścig ten na stałe wróci do kalendarza. Tor tylko musi zostać homologowany. W przeszłości głównym problemem była jego lokalizacja. Okazało się, że na miejscu nie ma wielu kibiców, a trybuny na wyścigach świeciły pustkami, więc ten wyścig wypadł z kalendarza. Biorąc pod uwagę fakt, że kibice powoli wracają na trybuny, to przy ograniczonej ilości biletów może nie będzie to wyglądało aż tak tragicznie.

Istanbul Park

Projektantem toru jest Hermann Tilke. Sporo fanów krytykuje go za tworzenie schematycznych torów. W przypadku projektu w okolicach Istanbułu, postanowił się z nich wyłamać i w rezultacie wyszedł mu jeden z najlepszych obiektów ostatnich lat. Szansa na powrót tej rundy, została pozytywnie przyjęta przez kierowców. Swoim entuzjazmem podzielił się Romain Grosjean.

To byłoby mega. Myślę, że wyścig byłby cholernie niesamowity. To naprawdę fajny tor. Lubię tam jeździć i ścigać się. Myślę, że ósmy zakręt byłby bardzo szybki dla obecnych bolidów.

Romain Grosjean

Weekend w Turcji odbędzie się w dniach 13-15 listopada. Poza nim ogłoszono również podwójne zawody w Bahrajnie oraz finałową rundę w Abu Dhabi. Sezon zakończy się 13 grudnia.

Istanbul Park

Foto. materiały prasowe serii; @Akif Cagatay; Pinterest

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *