Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Niektórym aktorom nawyki z planu pozostają na stałe. W taki też sposób Robert Downey Jr. ponownie powiększył swoją kolekcję samochodów

Praca w branży filmowej bez wątpienia jest niezwykła. Aktorstwo, sława, bogactwo sprawiają, że niejedna osoba choć przez chwilę chciałaby zostać gwiazdą Hollywood. Jednakże nie raz wiąże się ona z (celowym lub nie) przeniesieniem nawyków z planu filmowego do życia prywatnego. Czy to chodzi o konkretne zachowania, nałogi czy przyzwyczajenia. Nie zawsze musi się to jednak wiązać z czymś negatywnym, czego najlepszym przykładem są aktorzy, którym ich role filmowe zaszczepiły pasję do motoryzacji. Jednym z najlepszych tego przykładów jest chociażby zdobywca Oscara, Paul Newman, który po roli w filmie Zwycięstwo z 1969 roku rozpoczął swoją karierę wyścigową, którą z sukcesami kontynuował niemal do śmierci w wieku ponad 80 lat. Jednakże współczesnych również nie brakuje, co ponownie pokazał Robert Downey Jr., który ponownie powiększył swoją kolekcje aut. Tym razem wybór uwielbianego za rolę Iron Mana aktora padł na zmodyfikowane, klasyczne BMW.

Robert Downey Jr

Mowa tutaj konkretniej o modelu 3.0 CS z roku 1974, które zostało poddane przeróbkom przez firmę SpeedKore. Wspomniany tuner jest specjalistą w dziedzinie produkcji elementów z włókna węglowego. Dotychczas specjalizowali się jedynie w samochodach z rynki amerykańskiego, jednakże zmieni Robert Downey Jr. wraz ze swoim nowym zleceniem.

Poza tym, że sama baza jest nietypowa jak na to, czym dotychczas zajmowało się SpeedKore, to ponadto sam projekt odbiega od ich standardów. W pełni stalowe nadwozie w ceglastym kolorze pozostało przez nich jedynie odrestaurowane, a jedyne elementy z włókna węglowego to takie detale jak przedni i tylny zderzak, listwy progów czy spoiler. Ciekawym akcentem jest linia biegnąca od przodu nad grillem, przez cały bok na wysokości klamek, po tylny zderzak. Na życzenie aktora została ona pomalowana w taki sposób, aby imitować drewno. To natomiast miało na celu lepsze dopasowanie do wnętrza pojazdu.

Robert Downey Jr

Przechodząc płynnie do kabiny, choć na pierwszy rzut oka wydaje się ona w miarę seryjna, tak została ona gruntownie przebudowana. Niemal każdy element deski rozdzielczej został wymieniony na nowy, po to by zmieścić zestaw zegarów od Classic Instruments oraz ukryty ekran dotykowy z systemem info-rozrywki. Pozbyto się również tylnej kanapy.

Oczywiście nie zapomniano również o tym, co siedzi pod maską. Rzędowa szóstka o pojemności 3 litrów z gaźnikiem została zamieniona na 3,6 litrowe R6 o oznaczeniu S38. Silnik znany między innymi z M5 generacji E34 krzesi tutaj ponad 310 koni mechanicznych, czyli o 130 KM więcej niż seryjnie. Moc ta przekazywana na tylną oś za pośrednictwem czterostopniowego automatu od ZF i właściwie tę skrzynię biegów uznać można za jedyną rysę w obrazie całego projektu.

Robert Downey Jr

Pojazd został osadzony na kutych felgach od HRE pod którymi znalazły się hamulce Brembo (odpowiednio po 6 tłoczków z przodu i 4 z tyłu), a za tłumienie wybojów odpowiadać będą amortyzatory Blistein.

Choć sam projekt tego BMW robi niesamowite wrażenie, tak nie jest on pierwszym owocem współpracy SpeedKore z Robertem Downey Jr’em. Na zlecenie aktora stworzyli oni bowiem również zmodyfikowaną wersję Mustanga Boss z 1970 roku. Jak widać odtwórca Iron Mana ma naprawdę dobry gust do samochodów, a nam pozostaje czekać na kolejne projekty w jego wykonaniu.

Foto. SpeedKore

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *