Pol Espargaro wygrał kwalifikacje do Grand Prix na torze Silverstone. Jest to pierwsze Pole Position dla Hiszpana w tym sezonie.

W pierwszej sesji ujrzeliśmy dwóch zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej. Byli to Johann Zarco i Miguel Oliveira. Zobaczyliśmy także Cala Crutchlowa, który zastępuje Mavericka Vinalesa, a także debiutującego Jake’a Dixona. Oliveira przez pewien czas znajdował się na pierwszym miejscu, jednak jego czas przebił Alex Rins. Hiszpan uzyskał czas 1:59.975. Pierwsze okrążenie w wykonaniu Johanna Zarco nie było najlepsze. Francuz znalazł się na dziewiątym miejscu, jednak zawodnik Pramac Ducati drugie kółko pokonał już o wiele lepiej i awansował razem z Eneą Bastianinim na pierwsze dwie pozycje.

Na cztery minuty przed końcem z boksu wyjechali Alex Rins i Luca Marini. Na torze znajdowali się także Takaaki Nakagami i Iker Lecuona. Japończyk uzyskał minutę później trzeci rezultat, natomiast Lecuona wskoczył na piąte miejsce. Enea Bastianini na półtorej minuty przed końcem zaliczył wywrotkę. Wywieszono natychmiast żółtą flagę w miejscu, gdzie wywrócił się Włoch, a to oznaczało porzucenie czasów przez pozostałych zawodników. Włoch jednak szybko wstał i wrócił na tor. Zawodnicy mieli jeszcze trochę czasu i pojechali ostatnie, finalne kółko kwalifikacyjne. Johann Zarco i Alex Rins stanęli na wysokości zadania i awansowali do Q2.

Przebieg Q2

Pol Espargaro dobrze czuł się na torze Silverstone od treningów. Dzięki dobrej dyspozycji w piątkowych treningach i porannej sobotniej sesji treningowej wywalczył awans do Q2. W Q2 natomiast od początku był wysoko. Po pierwszych okrążeniach na prowizorycznym Pole Position znalazł się Fabio Quartararo. Drugi i trzeci czas ustanowili Jorge Martin i Pecco Bagnaia. Zawodnik Repsol Hondy znalazł się tuż za pierwszą trójką na czwartym miejscu. Marc Marquez próbował ustanowić czas okrążenia, ale sędziowie za każdym razem anulowali kółko Hiszpana, raz nawet anulowali za limity toru, których nie przekroczył.

Pol Espargaro

Na dwie minuty przed końcem zawodnicy zaczęli walczyć o Pole Position. Quartararo nie poprawił się, natomiast Bagnaia już tak. Włoch awansował przed Jorge Martina na drugie miejsce. Na ostatnim kółku rezerwy tempa odpalili Pol Espargaro i Jorge Martin. Zawodnik Repsol Hondy wszystkie cztery sektory pojechał na czerwono (rekordy sektorów) i wskoczył na Pole Position. Jeszcze szybciej, wręcz niemożliwie, pojechał Jorge Martin. Zawodnik Pramaca przejechał kółko sekundę lepiej od Espargaro. Jak się jednak kilka minut później okazało, Hiszpan pojechał złą nitką toru w zakręcie Vale. Pecco Bagnaia także się jeszcze poprawił i wyprzedził Fabio Quartararo.

Foto. materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *