Odcinkowy pomiar prędkości na budowanym odcinku A1 o długości 41 km zostanie przeniesiony. Nową lokalizacją będzie prawdopodobnie Warszawa.

Odcinkowy pomiar prędkości został ustanowiony w dwóch miejscach na budowanej aktualnie autostradzie A1. Pierwsza strefa rozciąga się na 16 kilometrów długości od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego. Drugi odcinek, na którym badana jest prędkość, obejmuje aż 41 kilometrów pomiędzy Kamieńskiej do obwodnicy Częstochowy.

Na obu tych odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h, co w połączeniu z odcinkowym pomiarem prędkości zbiera ogromne żniwa. Niech świadczy o tym sam fakt, że podczas samych wakacji zarejestrowano aż 120 tysięcy przypadków złamania przepisów, a według obliczeń prędkość przekroczyło około 90% wszystkich kierowców. Oczywiście ograniczenie to nie bierze się znikąd – te dwa wspomniane wyżej odcinki autostrady A1 nadal trwają pracę, a w pobliżu jezdni poruszają się robotnicy. To jednak za niedługo się zmieni, a tym samym zmieni się lokalizacja jednego z odcinkowych pomiarów prędkości.

Do końca tego roku kierowcy mają mieć dostęp do obu jezdni na dwóch tworzonych aktualnie odcinkach. Szybki postęp prac skłonił GDDKiA do zniesienia odcinkowego pomiaru prędkości na dłuższym odcinku, a więc tym od Kamieńska do Częstochowy.

Odcinkowy pomiar prędkości

Zbliżający się koniec prac na trasie głównej i związane z tym zmiany w czasowej organizacji ruchu oznaczają też stopniową likwidację odcinkowego pomiaru prędkości (OPP). Tak jak podkreślaliśmy przy uruchamianiu systemu, zainstalowano go na wniosek GDDKiA oraz wykonawców inwestycji, aby wyegzekwować przestrzeganie przez kierowców obowiązującego ograniczenia prędkości na placu budowy. Jego zadaniem było uspokojenie i upłynnienie jazdy, ale przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwo zarówno uczestników ruchu, jak i pracowników budowy. System miał działać w okresie budowy drogi, do wprowadzenia znaczących zmian w organizacji ruchu.

Obecnie, za sprawą przystąpienia do rozbiórki ok. 250-metrowego odcinka tymczasowej bitumicznej nawierzchni w miejscu dawnego skrzyżowania DK1 z DK42 w okolicy Radomska oraz zmian w czasowej organizacji ruchu, wyłączono OPP na jednym z dwóch odcinków. Chodzi o ok. 40-kilometrowy fragment przyszłej A1 pomiędzy węzłami Kamieńsk w woj. łódzkim oraz Mykanów w woj. śląskim. Nadal obowiązuje jednak ograniczenie prędkości do 70 km/h. Na drugim, 16-kilometrowym odcinku pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim OPP nadal działa.

Oświadczenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Jak więc wspomniano w oświadczeniu, krótszy odcinkowy pomiar prędkości nadal zostanie utrzymany w aktualnej formie, a na odcinku, gdzie OPP zlikwidowano, nadal zostało utrzymane ograniczenie prędkości.

Nie znaczy to jednak, że system ten całkowicie zniknie z polskich dróg. Według najnowszych doniesień, zostanie on przeniesiony na drogę S2, a dokładniej do tunelu na południowej obwodnicy Warszawy. Ograniczenie prędkości ma tam wynosić 80 km/h.

Foto. GDDKiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *