Grand Prix Włoch

Formuła 1 znów pojawia się na najchętniej używanym w całej historii torze. Tegoroczne Grand Prix Włoch będzie już 71. rozegranym na tym położonym niedaleko Mediolanu torze.

Podstawowe informacje o Grand Prix Włoch:

Nazwa toru: Autodromo Nazionale Monza
Długość toru: 5.793km
Liczba okrążeń: 53
Ostatni zwycięzca: Pierre Gasly (AlphaTauri)
Rekord toru (wyścig): Rubens Barichello, 1:21.046 (Ferrari, 2004)
Rekord toru (kwalifikacje): Lewis Hamilton, 1:18.887 (Mercedes, 2020)

Świątynia prędkości od zawsze dostarczała emocji fanom Formuły 1 i w tym roku powinno być podobnie. Nowością jest format weekendu, który podobnie jak na torze Silverstone zawiera sprint kwalifikacyjny w sobotę. Jest to drugi takie Grand Prix w całej w historii i bardzo możliwe, że nie jeden z ostatnich, gdyż już teraz prognozuje się, że aż 1/3 z 23 rund planowanych w sezonie 2022 będzie zawierała właśnie stukilometrowy sprint.

Mercedes

Trudno wyznaczyć jednoznacznego faworyta przed tą rundą. Red Bull do tej pory dobrze spisywał się na torach, gdzie liczy się prędkość maksymalna, gdyż dzięki charakterystyce bolidu mogą bez większych strat zdjąć bardzo dużą część oporu aerodynamicznego. Zaprocentowało to między innymi w Belgii, gdzie udało im się wygrać wyścig kwalifikacje. Z drugiej strony Mercedes prężył muskuły i odgrażał się po zakończonym wyścigu na Zandvoort iż uda im się zrewanżować już we Włoszech.

Ferrari

W centrum uwagi naturalnie będzie Scuderia Ferrari wspierana przez licznie zgromadzonych tifosich, którzy liczą na dobry wynik ze strony swoich ulubieńców. Mimo tego moim zdaniem w walce o miejsca za Red Bullami i Mercedesami wygra McLaren, który ma świetny bolid na torach o dużej ilości prostych, podczas gdy czerwone samochody dobrze sprawują się na bardziej krętych i wąskich lokacjach.

Alfa Romeo

Naturalnie nie sposób nie wspomnieć o tym, że na torze ponownie zobaczymy Roberta Kubicę, który poprowadzi świetnie prezentującą się w okolicznym malowaniu Alfę Romeo w swoim 99. wyścigu w karierze w Formule 1.

Sytuacja pogodowa przed Grand Prix Włoch

Wszystko prezentuje się bardzo jasno. Przez cały weekend ma świecić słońce, a temperatury będą sięgać 29 stopni Celsjusza. Należy pamiętać jednak o tym, że w momencie dzisiejszych kwalifikacji będzie robić się coraz zimniej, co może mieć wpływ na układ stawki na starcie jutrzejszego sprintu.

Foto. materiały zespołu Ferrari, Alfa Romeo,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *