Max Verstappen został doceniony przez doradcę Red Bulla za poczynienie postępów na tle dojrzałości względem poprzednich startów.

Max Verstappen jest jednym z głównych kandydatów do zdobycia tytułu mistrza świata w tym sezonie. Ostatnie zwycięstwo w GP Monako to kolejny krok w drodze Holendra do ewentualnego mistrzostwa. Pierwszy raz w karierze został on liderem klasyfikacji kierowców i według wielu ekspertów dysponuje w tej chwili bolidem co najmniej porównywalnym, a nawet lepszym od swojego głównego rywala – Lewisa Hamiltona.

Ogromny talent i szybki samochód to jednak za mało, by myśleć o tytule mistrza świata. Niezwykle istotna jest również chłodna głowa, która pozwala odpowiednio reagować w dynamice wyścigu. Sprawia to, że kandydat na mistrza nie traci niepotrzebnie punktów. Boleśnie przekonał się o tym właśnie Hamilton w 2007 roku podczas GP Brazylii kończącym zmagania w tamtym sezonie. Brytyjczyk był liderem przed ostatnim wyścigiem, lecz parę sporych i niewymuszonych błędów sprawiło, że to ostatecznie Kimi Raikkonen został triumfatorem całego cyklu.

Czy podobna historia grozi Verstappenowi? Poprzedni wyścig wręcz zabrania nam tak myśleć. Max przejechał wszystkie 78 okrążeń bezbłędnie, dzięki czemu pewnie wygrał wyścig, prowadząc od startu do mety. Można więc powiedzieć, że kierowca idealnie wstrzelił się z bezbłędną jazdą – wiemy bowiem jak często Max popełniał błędy jeszcze dwa lub trzy lata temu. Tymczasem pierwszy raz od paru sezonów Red Bull jest maszyną konkurencyjną względem dominującego Mercedesa, a Verstappen wyciąga z samochodu wszystko, co najlepsze.

Max Verstappen

Opanowanie Holendra docenił również doradca Red Bulla – Helmut Marko. Twierdzi on, że Max poczynił ogromny progres, jeśli chodzi o dojrzałość za kółkiem względem poprzednich lat.

Z pewnością wszedł na zupełnie inny poziom dojrzałości. Trzymaliśmy go w ciągłym napięciu, jeśli chodzi o tryby paliwowe i tym podobne. Gdy zapytał, kto jest autorem najszybszego okrążenia i z jakim czasem, natychmiastowo zablokowaliśmy komunikację i kazaliśmy mu o tym zapomnieć.

Helmut Marko

Austriak podkreślał również, jak ważne jest zwycięstwo właśnie tutaj, w Monako, które jest niewątpliwie jednym z najbardziej prestiżowych GP.

Myślę, że Max poczuł ogromną ulgę po tym zwycięstwie. Jest to również zwycięstwo niezwykle przyszłościowe.

Helmut Marko

W klasyfikacji generalnej Max Verstappen prowadzi z dorobkiem 105 punktów. Wyprzedza on Lewisa Hamiltona o cztery oczka.

Foto. Red Bull Content Pool

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *