Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Do 7800 zł – tyle maksymalnie może wynieść kara za brak ubezpieczenia pojazdu mechanicznego. Kierowcy doskonale wiedzą, jak ważne jest, by posiadać aktualną polisę OC. Jakie jeszcze są ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce i co musisz o nich wiedzieć przed zawarciem? Na te i inne pytania o ubezpieczeniach obowiązkowych odpowiadamy w artykule.

Rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych w Polsce

Ubezpieczenie obowiązkowe to takie ubezpieczenie, w odniesieniu do którego prawo nakazuje je wykupić. W Polsce zostały uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych. O jakie konkretnie ubezpieczenia chodzi? Wykupienie polisy OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu, nawet w sytuacji, gdy samochód stoi nieuważny w garażu. Jednak czy OC to jedyne ubezpieczenie obowiązkowe? Nie, w Polsce obowiązkowe są jeszcze: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od zdarzeń losowych oraz od ognia. Jednak, jako że to właśnie ubezpieczenie OC właściciela pojazdu dotyczy najszerszej grupy społeczeństwa, to na nim skupimy się w dzisiejszym artykule.

Polisa komunikacyjna, czyli popularne OC, obowiązuje wszystkich właścicieli zarejestrowanych pojazdów mechanicznych: samochodów, motocykli, traktorów, a także quadów. Nasuwa się pytanie: jak wśród wielu ofert ubezpieczycieli wybrać tę najkorzystniejszą? Warto skorzystać z popularnych kalkulatorów OC. Jednym z nich jest kalkulator dostępny na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac

Polisa komunikacyjna – przed czym chroni?

Ubezpieczenie OC chroni wszystkich poszkodowanych podczas kolizji drogowej. Co to dokładnie oznacza? Jeśli kierowca ubezpieczonego pojazdu spowoduje szkodę, poszkodowany otrzyma odszkodowanie z polisy ubezpieczonego. Ważne jest, aby mieć świadomość, że pieniądze mogą być przeznaczone zarówno na naprawę samochodu, jak i na pokrycie kosztów leczenia poszkodowanego, którego zdrowie ucierpiało wskutek wypadku. Celem polisy jest ochrona ofiar wypadków, tak więc jeśli wskutek wypadku ucierpiał sprawca, jego polisa pokryje również wydatki z jego strony. Jeśli sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy komunikacyjnej, koszty naprawy samochodu i koszty leczenia poszkodowanego będzie musiał pokryć z własnej kieszeni, a także zapłaci karę za brak ważnego OC, której wysokość jest zależna od kategorii posiadanego pojazdu, jak również czasu, w którym pojazd nie miał ważnej polisy.

Poza ubezpieczeniami obowiązkowymi w Polsce są jeszcze ubezpieczenia dobrowolne, których wykupienie, jak sama nazwa wskazuje, zależą od woli i inicjatywy ubezpieczonego. Przykłady? Jest to m.in. AC, które chroni samochód i jego wyposażenie przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Urodzinowa loteria Generali

obowiązkowych

Z okazji swoich 190. urodzin Generali przygotowało bowiem dla swoich klientów loterię. Do wygrania jest pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz ponad 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Wystarczy w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, kupić lub wznowić polisę komunikacyjną w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy trzeba jedynie zarejestrować się na stronie loterii. Więcej na ten temat mówi regulamin loterii.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *