Masashi Yamamoto (Honda)

Masashi Yamamoto uważa, że Honda może w przyszłości powrócić do F1. Japońska marka opuściła królową motorsportu po zakończeniu sezonu 2021.

Honda udanie pożegnała się F1 jako dostawca silników, pomagając Maxowi Verstappenowi w zdobyciu tytułu mistrzowskiego za sezon 2021. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Minato odeszło ze sportu mając za sobą kilka lat współpracy z McLarenem, a następnie obiema stajniami należącymi do Red Bulla. Masashi Yamamoto, szef działu motorsportu japońskiego producenta zgodził się ze stwierdzeniem, że Honda za wcześnie pożegnała się z królową sportów motorowych.

Osobiście uważam, że tak, lecz to rzecz jasna decyzja firmy i rozumiem, w jaką stronę chce ona podążać, więc w końcu musimy to zaakceptować. Ale zawsze mamy wyobraźnię i mam nadzieję, że Honda wróci kiedyś do Formuły 1 (…). To zależy od tego, czy młodzi ludzie w Hondzie będą pasjonatami motorsportu i zdołają przekonać wyższe kierownictwo do powrotu. Ale historia lubi się powtarzać, więc liczę na to, że tak się stanie.

Masashi Yamamoto
Max Verstappen

Yamamoto podsumował minione lata, podkreślając, jak ważne było zaufanie ze strony rodziny Red Bulla, które pomogło udowodnić słuszność prowadzenia projektu po trzech słabych sezonach spędzonych z McLarenem.

Byliśmy w stanie udowodnić słuszność i skuteczność naszej technologii oraz możliwości naszych pracowników. Oczywiście, nie moglibyśmy osiągnąć tych wyników bez głównej roli, jaką odegrali nasi wspaniali partnerzy, Red Bull Racing, z którym wygraliśmy tytuł, a także Scuderia AlphaTauri, która przyjęła nas z otwartym umysłem, pozwalając nam razem iść naprzód po trzech trudnych latach. (…) Możemy powiedzieć, że ten projekt zakończył się sukcesem, gdyż pomogliśmy Maxowi Verstappenowi w zdobyciu Mistrzostwa Świata kierowców.

Masashi Yamamoto
Max Verstappen (Red Bull) i Masashi Yamamoto (Honda)

Yamamoto zapewnił, że Honda zamierza wspomóc Red Bulla w rozwijaniu ich własnych silników. 65-latek przyznał, że współpraca będzie wyglądała jednak inaczej niż w poprzednich latach.

Będą to [silniki] Red Bull Powertrains, będziemy ich wspierać, aby osiągali dobre wyniki z Red Bullem i AlphaTauri. Ale na pewno będzie to inna relacja (…). To jest wyzwanie, ale prawda jest taka, że chcą być silniejsi i jeszcze bardziej zintegrowani jako zespół, mając wszystko wewnątrz. Jako Honda chcemy ich wspierać tak bardzo, jak to tylko jest możliwe, korzystając z naszych zasobów, aby uczynić ten projekt udanym.

Masashi Yamamoto

Jednostki napędowe na 2022 rok będą budowane w siedzibie Hondy, znajdującej się w Sakurze. Przed sezonem 2023 ten proces ma zostać przeniesiony do Milton Keynes, centrali Red Bull Racing.

Foto. oficjalne materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *