18-calowe opony

Lewis Hamilton wraz z Mercedesem testował 18-calowe opony na Imoli. Dziś do auta wskoczy drugi kierowca ekipy z Brackley, Valtteri Bottas.

Formuła 1 kolejny raz na naszych oczach przechodzi zmianę regulaminową. Ostatnią było przejście na silniki hybrydowe, które znacząco przewróciło nam układ w stawce. Z piedestału zrzucony został wówczas Red Bull, a jego miejsce zajął Mercedes. Stajnia z Brackley utrzymywała się na czele przez te wszystkie lata, sytuacja zmienia się dopiero w tym sezonie. Austriacy nareszcie złapali wiatr w żagle i rzucili poważne wyzwanie niemieckiej ekipie. Co jednak ważne, obecna kampania jest ostatnią przed sporymi zmianami w bolidach. Jedną z kluczowych różnic będą 18-calowe opony, które od zeszłego sezonu możemy oglądać w Formule 2. Dla Królowej Motorsportu będzie to ogromna zmiana, gdyż dotychczas bolidy były wyposażone w 13-calowe gumy. Tak duże przejście musi zostać odpowiednio sprawdzone, dlatego zespoły po kolei angażują się w sesje testowe. Po weekendzie na Imoli przyszła pora na Mercedesa, we wtorek w bolidzie znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk nie wyraził się jednak najlepiej o nowych oponach, które jego zdaniem nie rozwiną sportu w dobrym kierunku.

Z tego, co słyszałem, to efektem przejścia na większe felgi jest znaczna utrata przyczepności. Wydaje mi się, że Formuła 1 potrzebuje obecnie trochę innych zmian. Oczekujemy zmniejszenia docisku i zwiększenia przyczepności mechanicznej, co pozwoliłoby trzymać się bliżej za kierowcą z przodu. Proponowane zmiany sugerują, że będziemy rozwijać się w kompletnie przeciwnym kierunku.

Lewis Hamilton
18-calowe opony

Mercedes nie jest pierwszym zespołem, który testuje nowe, 18-calowe opony. Po weekendzie w Bahrajnie do pracy zabrało się Alpine, wówczas również za jazdę odpowiedzialny był podstawowy skład kierowców. W lutym przez 3 dni na Jerez jeździło Ferrari, wtedy do gry weszły także opony deszczowe. Na przestrzeni sezonu w testach weźmie udział 9 ekip, jedynie Williams nie wyraził takowych chęci. Kolejna sesja już dziś, podczas której w bolidzie Mercedesa zasiądzie Valtteri Bottas. Następna okazja do jazd nadejdzie po rundzie w Barcelonie, gdy do akcji wkroczą Red Bull, Alfa Romeo i Alpine. W późniejszej fazie roku 18-calowe opony zostaną przetestowane także na Paul Ricard, Red Bull Ringu, Silverstone, Hungaroringu i Magny-Cours.

Foto. @MercedesAMGF1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *