Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Wymiana opon na letnie to temat wielu dyskusji wśród kierowców. Niemal każdy użytkownik pojazdu ma wypracowane swoje własne terminy wymiany – początek wiosny, Wielkanoc, majówka itp. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, kiedy najlepiej wymienić opony na letnie! 

Kiedy należy zakładać opony letnie?

Nie ma jednej jasnej daty, kiedy należy zakładać opony letnie w swoim samochodzie. Wśród kierowców panuje powszechna opinia, że opony letnie montuje się, gdy średnia temperatura zaczyna przekraczać 7 stopni Celsjusza.

Po szeroki wybór opon warto rzucić okiem na: https://www.24opony.pl/. Jest to umowna granica, gdyż warto brać pod uwagę tzw. okres przejściowy. Podczas marca-kwietnia temperatury stają się niestabilne, co może dostarczać wielu wątpliwości dotyczących terminu wymiany.

Rozwiązaniem tego problemu są długoterminowe prognozy pogody, dzięki której kierowca będzie dobrze przygotowany na nadchodzące warunki.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Opony zimowe latem – czy ma to sens?

Statystyki wskazują, że zdecydowana większość kierowców decyduje się na sezonową wymianę opon. Dalej pozostaje jednak pewien procent, który pozostaje przy oponach zimowych latem. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Podstawową różnicą pomiędzy oponami letnimi a zimowymi jest nie tylko rzeźba bieżnika, ale przede wszystkim mieszanka gumowa.

Miękka mieszanka zimowa podczas jazdy w wysokiej temperaturze generuje nie tylko wyższe opory toczenia, ale też stwarzają ryzyko odkształceń. Z kolei głębszy bieżnik będzie zapewniać gorszą przyczepność i generować nieprzyjemny hałas podczas manewrów.

Użytkując opony zimowe latem tracisz więc poczucie bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Opony szybciej będą nadawać się do wymiany, a w przypadku kolizji, ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczeń z powodu źle dostosowanych opon.

Wymiana opon na letnie – na co zwrócić uwagę

Wymieniając opony na letnie, warto dokładnie skontrolować stan techniczny swojego ogumienia. Długi okres przechowywania wymaga oględzin, czy opony wciąż są w dobrej kondycji do jazdy.

Co powinno się kontrolować podczas wymiany opon na letnie?

  • Głębokość bieżnika – przepisy nakazują jazdę z bieżnikiem o głębokości co najmniej 1,6 milimetra. Jest to jednak dolna i niebezpieczna granica. Eksperci motoryzacyjni zalecają, by opony zachowywały bieżnik o wysokości co najmniej 3 milimetrów i więcej.
  • Obecność uszkodzeń – większość uszkodzeń oznacza, że opony nie nadają się już do dalszego użytkowania. Zalicza się do nich najczęściej: rozdarcia ścian bocznych, odsłonięte druty opony oraz odklejający się lub rozwarstwiony bieżnik.
  • Deformacje na powierzchni opony – zalicza się do nich wszelkie pęcherze, zniekształcenia i zdeformowane fragmenty opony. W takich przypadkach zaleca się kontrolę u specjalisty. Część takich usterek pozwala na dalszą jazdy, a niektóre mogą spowodować zagrożenie na drodze.
  • Wiek opon – wraz z wiekiem guma ulega procesom starzenia i powoli wytraca swoje właściwości. Nawet jeśli opona jest w dobrym stanie, zaleca się jej wymianę po 8-10 latach od daty wyprodukowania (wg. numeru DOT).

Czy wymiana opon jest obowiązkowa?

Wymiana opon nie jest obowiązkowa w Polsce. Jest ona jednak zalecana dwa razy do roku, ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Modele dostosowane do aktualnego sezonu zapewnią najwyższe wrażenia z jazdy, a także będą wolniej się zużywać.

Mimo, że w Polsce istnieją jedynie zalecenia, nasz klimat sprzyja użytkowaniu dwóch kompletów lub uniwersalnych opon całorocznych. W ramach ciekawostki warto powiedzieć, że regulacje dotyczące wymiany opon zostały już wprowadzone w 29 krajach Europy.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *