Porsche 963 LMDh

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Zwycięska załoga tegorocznego Le Mans w klasie LMP2, czyli JOTA Sport, wraz z Hetrz wystawi w przyszłym sezonie nowe Porsche 963 LMDh.

Najwyższe rangą klasy wyścigów długodystansowych, czy to w WEC, czy w IMSA, z dnia na dzień się rozrastają. Dopiero co w piątek Porsche oficjalnie zaprezentowało swoje 963 LMDh. Nie musieliśmy jednak długo czekać, bo już dzień później dostaliśmy ogłoszenie pierwszych klientów na nową wyścigówkę ze Stuttgartu. W mistrzostwach świata WEC swoje zainteresowanie awansem do Hypercar potwierdził tegoroczny zwycięzca Le Mans w klasie LMP2 – JOTA Sport. Ponadto, Brytyjski zespół związał się z wypożyczalnią samochodów Hertz, która stanie się nowym sponsorem tytularnym ekipy.

Porsche 963 LMDh
Porsche Penske Motorsport 963 LMDh

Ściganie się z Hertzem i Singerem jest kamieniem milowym dla JOTA. W ostatnich latach cieszyliśmy się ciężko osiągniętym sukcesem na poziomie globalnym, szczególnie w Le Mans. Dzięki temu nowemu zespołowi będziemy w bardzo mocnej pozycji, aby utrzymać tempo, gdy wyścigi długodystansowe wkroczą w złotą erę w 2023 roku.

David Clark, współwłaściciel JOTA

Porsche 963 LMDh to hybrydowy prototyp skonstruowany na podwoziu dostarczonym przez Multimatic, którego napędzać będzie 4,6l V8. W porównaniu do samochodów LMH, takich jak Toyota GR010 czy Glickenhaus, pojazdy LMDh korzystają z większej liczby ujednoliconych części. Do nich należy między innymi układ elektryczny złożony z części dostarczonych przez Xtrac, Bosch i Williams Advanced Engineering, który dostarczy około 50KM.

JOTA Sport
JOTA Sport Oreca LMP2

Cieszymy się, że możemy sponsorować nowy zespół wyścigowy Hertz i współpracować z JOTA i Singer, aby dołączyć do jednej z najbardziej ekscytujących i prestiżowych serii wyścigowych na świecie. Hertz zamierza zmienić przyszłość mobilności dzięki innowacjom technologicznym i obsłudze klienta opartej na technologii cyfrowej. Nie możemy się doczekać, aby przybliżyć naszą markę milionom fanów wyścigów samochodowych na przyszłorocznych Długodystansowych Mistrzostwach Świata WEC”.

Stephen Scherr, dyrektor generalny Hertz

Dalsze informacje dotyczące współpracy Joty z Hertzem, w tym między innymi malowanie, zostaną udostępnione w późniejszym czasie. Jak się jednak okazuje, brytyjski zespół nie będzie jedynym, który w sposób kliencki będzie wystawiać nowe Porsche 963 LMDh. Już teraz w IMSA przesiadkę do niemieckiego prototypu potwierdził zespół JDC-Miller. Już teraz mówi się, że jest to dopiero początek, a na kolejne zespoły nie będziemy musieli długo czekać. Jeśli tak się stanie, stawka najwyższych rangą klasach wyścigów długodystansowych będzie największa od lat. To z kolei na pewno wpłynie na atrakcyjność serii WEC i IMSA.

JOTA Sport

Foto. materiały prasowe producenta, materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *