Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Każdy właściciel pojazdu wie, że co jakiś czas będzie musiał odwiedzić warsztat samochodowy w celu przeprowadzenia przeglądu. Jakie prace wtedy są wykonywane?

W zależności od tego, czy nasz samochód jest starszy, czy nowy, zalecana częstotliwość przeprowadzania badania technicznego jest różna. Nowy pojazd może mieć przegląd samochodowy nawet po trzech latach. Samochody używane muszą mieć go co roku, podobnie jak auta z instalacją gazową. O tym, by umówić się na wizytę w serwisie, musimy pamiętać, jeszcze zanim minie termin wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Co warto wiedzieć przed przeglądem?

Dlaczego ważne jest, gdzie będzie zrobiony przegląd?

Warsztatów świadczących tego rodzaju usługi jest mnóstwo. Jednak to, na jakim są one poziomie, jest istotne dla sprawności pojazdu. Wczesna diagnoza usterki może uchronić przed kosztem związanym z naprawą poważniejszej awarii. Jest to także ważne dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Większość mechaników zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nich ciąży i przykładają się do swojej pracy. Chcąc mieć pewność, że trafimy właśnie do takiej osoby, warto skorzystać z wyszukiwarki https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-przeglad-podstawowy/. Skupia ona renomowane warsztaty Q Service Castrol, które znajdują się w niemal wszystkich większych miastach Polski. Serwisy tej marki cieszą się renomą i pozytywnymi opiniami, a korzystając z wyszukiwarki, można łatwo znaleźć warsztat znajdujący się w naszej okolicy.

Jak przebiega przegląd samochodowy?

Etapy przeprowadzania przeglądu samochodowego

Nas jako użytkowników pojazdu najbardziej interesują jego efekty i wpis do dokumentów. Jednak jeśli zastanowimy się nad tym, co tak naprawdę przegląd obejmuje, to okaże się, że można go podzielić na trzy części. Najpierw jest identyfikacja pojazdu, w tym potwierdzenie zgodności numeru VIN z dokumentacją auta. Dalej jest kontrola wyposażenia dodatkowego, czyli m.in. haka albo instalacji LPG. A później jest kontrola wszystkich podzespołów, jakie odpowiadają za prawidłowe i bezpieczne działanie pojazdu.

Co sprawdza się podczas przeglądu?

Chociaż sama wizyta w warsztacie nie będzie bardzo długa, to dobry mechanik przeprowadzi szereg prac. Oceni stan poszczególnych części i podzespołów, zweryfikuje też, czy któreś z nich wymagają w najbliższym czasie wymiany. Co jest wtedy sprawdzane?

Jak już wspomnieliśmy, najpierw porównuje się dane pojazdu z tymi, jakie są w dowodzie rejestracyjnym, a następnie przeprowadza się czynności związane ze sprawdzeniem stanu samochodu. Patrzy się na ogumienie, sprawdza to, czy guma opon jest w odpowiednim stanie i jaka jest głębokość bieżnika. Bada się układ kierowniczy, a więc drążki kierownicze, amortyzatorów, zwrotnic. Do tego dochodzi układ hamulcowy, a w tym sprawność i równomierność działania hamulców. Oprócz tego ważne jest zawieszenie i podwozie. W tym przypadku mechanik będzie przyglądać się temu, jak działają amortyzatory i w jakim stanie są ramy podwozia, wahacze i resory. Na koniec jest nadwozie, czyli m.in. analizowanie stanu karoserii.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *