Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Zbliżający się wielkimi krokami sezon zimowy ponownie skłania kierowców do zastanowienia się nad odpowiednim doborem opon do samochodu. Kiedy wymienić opony na zimowe?

Występujące w tym okresie roku przymrozki, opady śniegu czy zamarzającego deszczu stawiają trudne wyzwania przed ogumieniem, a od jego zachowania na drodze zależy bezpieczeństwo podróżujących. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest wybór dobrych opon sezonowych, przystosowanych do pracy w tych niesprzyjających warunkach. Warto jednak wiedzieć, kiedy zdecydować się na ich montaż i na co zwrócić uwagę.

Kiedy wymienić opony na zimowe? Podpowiadamy!

Zasada 7 stopni – czy zawsze należy się nią kierować?

W środowisku motoryzacyjnym przyjęło się, że graniczny moment na wymianę opon określa średnia dzienna temperatura. Kiedy utrzymuje się ona poniżej 7°C oznacza to, że ogumienie letnie nie zapewnia już odpowiedniego wsparcia na drodze. Dlaczego tak się dzieje? Głównie z uwagi na zastosowane mieszanki gumowe, które są sztywniejsze niż w zimowych odpowiednikach, aby mniej zużywać się na rozgrzanym asfalcie. Przy niskich temperaturach tracą one na elastyczności, przez co zmniejsza się obszar kontaktu opon z nawierzchnią, a w efekcie pogorszeniu ulega przyczepność oraz droga hamowania. Dodatkowo opony zimowe mają bardziej rozbudowane bieżniki, o liczniejszych nacięciach oraz lamelach, których budowa także sprzyja zachowaniu większej elastyczności przy ujemnych wskazaniach termometru.

Nie należy jednak traktować „zasady 7 stopni” jako uniwersalnej odpowiedzi na każdą sytuację. Moment wymiany opon w dużej mierze powinien zależeć od samego kierowcy – tego, jakie trasy najczęściej pokonuje, jakimi drogami się porusza, a nawet od jego stylu jazdy. Podróżując często na dłuższych dystansach lub po nawierzchniach o niskim standardzie na wymianę kompletu opon warto zdecydować się nieco wcześniej. W tym przypadku najlepszym doradcą będzie zdrowy rozsądek. Pomóc może baczne obserwowanie warunków pogodowych, tak, aby ich niespodziewana zmiana nie zaskoczyła nas na trasie. Wcześniejszą wymianę polecamy także kierowcom jeżdżącym dynamiczniej. Przy takim stylu prowadzenia nawet drobna zmiana w przyczepności opon, może zadziałać na korzyść przy niespodziewanej sytuacji drogowej.

Kiedy wymienić opony na zimowe? Podpowiadamy!

Odpowiedni dobór opon oraz felg kluczem do bezpiecznego podróżowania

Choć w naszym kraju prawo nie wprowadza obowiązku korzystania z opon zimowych, znaczna część kierowców wciąż wybiera to rozwiązanie. Wynika ono ze specyfikacji klimatu oraz niepewnej pogody, która ma bardzo duży wpływ na warunki drogowe tym okresie roku. Jednak aby opony mogły zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa, muszą być idealnie dopasowane. Wspominaliśmy już o elastycznych mieszankach gumowych oraz bardziej rozbudowanych bieżnikach o wyrazistych nacięciach. Równie ważnym czynnikiem jest dobór odpowiednich rozmiarów, i to zarówno samych opon zimowych, jak i felg.

Wybór rozmiaru opon najczęściej narzucony jest przez producenta samochodu, a informacje o dostępnych opcjach znaleźć można w instrukcji obsługi pojazdu. W przypadku felg nie jest to tak oczywiste. By ułatwić sobie zadanie dobrze, jest korzystać  z pomocy dodatkowego narzędzia, jakim jest kalkulator ET felgi. Najważniejszymi parametrami przy doborze obręczy są średnica oraz szerokość, które muszą być zgodne z rozmiarem opony zimowej. Istotne są także wymiary otworu centralnego oraz liczba i rozstawienie śrub mocujących. Określają one czy dany komplet będzie pasować na naszego samochodu. Ważnym, choć nieco mniej oczywistym parametrem, jest również odsadzenie.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *