Sezon 2022 F1 zbliża się wielkimi krokami i zespoły zaczynają powoli odsłaniać swoje karty. W tym roku jednak sprawa premier bolidów jest dość skomplikowana.

Na początku roku fani F1 nie mają zbyt wiele do roboty, a głównym tematem dywagacji są nowe malowania zespołów. Praktycznie zawsze kolejność lutowych wydarzeń jest taka sama – tuż przed pierwszą turą testów przedsezonowych poszczególne teamy odsłaniają nowe bolidy wraz z malowaniami, co wywołuje ogromne emocje i dyskusje wśród kibiców. Do tej pory ewentualne problemy wynikały raczej z faktu, iż niektóre ekipy na przykład nie zdążyły skonstruować bolidu na czas i nie pokazały się podczas testów. W 2022 roku jednak sytuacja ma się trochę inaczej, a bolidy z najnowszymi wzorami zobaczymy być może wyjątkowo poźno.

Wszystko przez testy w Barcelonie, które pod kątem formalnym… nie są w tym roku testami. Jest to tylko i wyłącznie prywatny shakedown zespołów, na co przede wszystkim narzekają fani, którzy nie zostaną wpuszczeni na tor. Nie będzie również tradycyjnej transmisji z testów ani nawet live timingu, co wywołało falę krytyki skierowaną w stronę serii. Prawdziwe testy odbędą się dopiero w Bahrajnie w dniach 10-12 marca, a więc zaledwie tydzień przed startem sezonu 2022. Wiele plotek z padoku mówi nam, że wpływ na taką decyzję miały czynniki finansowe – Bahrajn zapłacił więcej, by to on był wyłącznym gościem testów.

F1

Co gorsza dla fanów, FIA sugeruje zespołom niepokazywanie nowych malowań w Barcelonie. Jest to kolejna kwestia, która niekoniecznie podoba się kibicom, a niektóre zespoły już zaczynają się do tego stosować. Dla przykładu, Alfa Romeo zaprezentuje swój bolid dopiero 27 lutego, a więc po shakedownie w Barcelonie, który będzie trwać od 23 do 25 lutego. Prawdopodobnie stajnia z Hinwil przyjedzie do Katalonii z kamuflażem. Alpine zaś nadal nie wie, czy na Circuit de Catalunya w ogóle przywiezie nowy bolid. Jego ewentualny brak byłby naprawdę ogromnym ciosem. Wielu rzeczy dowiemy się jednak już po starcie testów w Barcelonie, choć niestety nie wszystkich – to bardzo niemiła odmiana w stosunku do poprzednich lat.

Daty prezentacji bolidów przez zespoły:

Łączy Nas F1

Foto. Red Bull Content Pool; Łączy Nas F1

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *