Johann Zarco z zespołu Pramac zwyciężył w kwalifikacjach do Grand Prix Portugali na torze Algarve w Portimao.

Johann Zarco wygrywa po raz pierwszy w tym sezonie w kwalifikacjach. Dla zespołu Pramaca jest to trzecie Pole Position.

Przebieg Q1

Weekend w Portugalii wygląda bardzo podobnie, jak na Imoli, gdzie odbywa się Grand Prix Emilii Romanii w Formule 1. W piątkowych treningach zawodnicy jeździli po mokrym torze, to zaowocowało niesamowitą paczką zawodników w pierwszej sesji kwalifikacyjnej. O awans do Q2 musieli stanąć Jorge Martin, Pecco Bagnaia, Alex Rins i Enea Bastianini. Deszcz spadł także pół godziny przed kwalifikacjami, jednak tor nie był aż tak mokry, jak w piątek. Kilku zawodników od razu wyjechało na slickach, to jednak źle się zakończyło dla Remyego Garndera, który najechał na mokrą część toru i zaliczył wywrotkę. Pecco Bagnaia także spróbował swoich sił na slickach, jednak także zaliczył upadek i być może uszkodził sobie obojczyk. Gardner ma to szczęście, że rozbił tylko motocykl i szybko wrócił do akcji.

Bardzo dobrze w tych warunkach czuli się zawodnicy LCR Hondy. Alex Marquez i Takaaka Nakagami zadomowili się na pierwszych dwóch miejscach. Jednak w końcówce kwalifikacji tor faktycznie był już całkiem suchy i kolejni zawodnicy wyjechali na gładkich oponach, między innymi Alex Marquez. Ta decyzja okazał się słuszna, Hiszpan poprawił swój czas o blisko cztery sekundy i awansował do Q1. Razem z zawodnikiem LCR Hondy do Q2 awansował Luca Marini, natomiast Jorge Martin skończył trzeci. Upadek takze zaliczył Enea Bastianini i niewykluczone, że lider klasyfikacji generalnej także nabawił się urazu.

Przebieg Q2

Końcówka pierwszej części kwalifikacyjnej była znakiem, aby w Q2 od początku startować na slickach, wszyscy, jak jeden mąż wyjechali na gładkich oponach. Mimo to wciąż ryzyko wywrotki było spore. Zawodnicy startujący w Q1 mieli przewagę i to oni byli na czele. Alex Marquez jechał, jak w transie, okrążenie za okrążeniem młodszy z braci Marquez poprawiał swój czas, jednak ostatecznie Hiszpan zakończył kwalifikacje na piątym miejscu. Marc Marquez miałby niemal pewny pierwszy rząd, ale jego kolega z zespołu, Pol Espargaro zaliczył wywrotkę w ostatnim sektorze, z tego powodu czasy Marqueza i Quartararo zostały anulowane. Na ostatnim kółku poprawiał się jeszcze Mir, Aleix Espargaro i Joahnn Zarco. To ta trójka znalazła się właśnie w pierwszej linii.

Foto: materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *