W ubiegły weekend zakończył się sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Podczas dwóch rund rozegranych w malowniczo położonej Korczynie poznaliśmy mistrza Polski GSMP 2021!

Kibice i zawodnicy mieli przed sobą trudne zadanie, ponieważ aura dawała się mocno we znaki. Ulewny deszcz w sobotę wpłynął na całą rywalizację podczas trzynastej rundy GSMP, czyli 18. Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline. Niedziela była nieco bardziej łaskawa, ponieważ w okolicach południa deszcz ustał i trasa podjazdu zaczęła powoli przesychać. Spadła jednak temperatura, dlatego dobór opon na podjazd wyścigowy był nadal kluczowy.

Jędrzej Szcześniak za kierownicą Lamborghini Hyracan Super Trofeo

Kłopoty Michała Ratajczyka i Waldemara Kluzy

Z matematycznego punktu widzenia w Korczynie po mistrzowską koronę mogło sięgnąć kilku kierowców. Wśród nich byli Daniel Stawiarski, Michał Ratajczyk, Piotr Parys i Waldemar Kluza. Niestety już w sobotę Kluza zmagał się z kłopotami technicznymi w swojej Skodzie Fabii. Waldemar wziął pod uwagę trudną sytuację w punktacji, ekstremalne warunki pogodowe i swoje bezpieczeństwo, ponieważ Skoda prowadziła się fatalnie i podjął decyzję o wycofaniu się z zawodów.

Wtedy w niedzielę pech zaczął odwiedzać Michała Ratajczyka, ponieważ po jednym z podjazdów treningowych w jego Mitsubishi Lancerze pękła tarcza hamulcowa. Te stosowane w wyścigach górskich są bardzo ważnym elementem samochodu, ponieważ odpowiadają one za bezpieczne zatrzymanie pojazdu z dużych prędkości. Gdy wydawało się, że start w niedzielnych podjazdach wyścigowych to przeszłość, udało się naprawić usterkę.

GSMP 2021: Daniel Stawiarski Mistrzem Polski!

Daniel Stawiarski mistrzem Polski po zaciętej rywalizacji!

Pierwszy podjazd wyścigowy na przesychającej i technicznej trasie zapisał na swoje konto Michał Ratajczyk. Z dość dużą stratą na poziomie 2,8 sekundy do Michała na drugim miejscu dojechał Daniel Stawiarski To przy wyrównanej stawce kierowców sporo, zważywszy na fakt, że różnice pomiędzy zawodnikami w ten weekend wynosiły dziesiąte części sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął Karol Krupa ( Skoda Fabia), który zmagał się z awariami swojej wyścigowej Skody.

Pewna wygrana Michała Ratajczyka w drugim podjeździe wyścigowym w niedzielę pozwoliła na świętowanie wygranej w czternastej rundzie sezonu 2021, ale mimo tego mistrzowski wieniec założył na mecie Damian Stawiarski. Prawdziwym objawieniem sezonu jest Piotr Parys, który debiutował w tym roku na trasach wyścigów górskich. Występy u boku rodziny Stec pozwoliły młodemu kierowcy uplasować się na najniższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej.

GSMP 2021: Daniel Stawiarski Mistrzem Polski!

GSMP i samochody historyczne – obiecująca klasa

Oczywiście przez cały sezon GSMP 2021 poza maszynami o prawdziwie mistrzowskich parametrach na trasie można było spotkać klasyczne auta z niewielką liczbą modyfikacji. W tej kategorii podczas ostatniej rundy – 18. Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline sklasyfikowano trzech kierowców. Wśród nich był Zbigniew Kotarba, znany z odcinków specjalnych kierowca charakterystycznego BMW E30 w barwach firmy Steinhof. Debiutant na trasie wyścigu górskiego w Korczynie uplasował się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Obecnie ta niewielka klasa pojazdów ma swój wyjątkowy klimat, ponieważ jadą w niej zróżnicowane samochody, które mogą ze sobą rywalizować. Jednak w tym przypadku dużo ważniejsza jest sama możliwość poprawiania swojego toru jazdy, punktów hamowania i podnoszenia swoich umiejętności za kierownicą klasyka.


Zbigniew Kotarba – Steinhof Bezpieczeństwo i Jakość

Tam można zobaczyć prawdziwego ducha GSMP, gdzie poza sportowymi emocjami bardzo istotna jest atmosfera i kontakt z kibicami. Klasyczne auta wzbudzają na trasie ogromną sympatię i uśmiech kibiców. Jednocześnie dodają one kolorytu każdej rundzie.

Cieszymy się, że dzięki uprzejmości firmy Steinhof z Tarnowa redakcja Wokół Motoryzacji mogła zobaczyć na żywo rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. To następna kategoria zawodów na naszej długiej liście, które chcieliśmy zobaczyć.

Foto. Banan Foto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *